Facebook Google+ Twitter

Uwaga na quady w lesie

Spacerując po lesie możemy podziwiać piękną roślinność, posłuchać śpiewu ptaków, podglądać żyjące tu zwierzęta... a także szalejących na quadach i skuterach.

Jazda quadem po lesie / Fot. wikipedia commonsNie wszyscy użytkownicy quadów czy skuterów wiedzą, że jazda takimi pojazdami jest zabroniona na obszarach leśnych. Quady powodują bowiem ogromne szkody.

- Użytkownicy tych pojazdów wybierają tereny trudne, są to więc: uprawy leśne, drzewostany, leśne ścieżki, tereny podmokłe - najczęściej objęte ochroną prawną. Jazda motocyklem czy quadem po lesie powoduje ponadto niszczenie dróg gruntowych. Naruszenie takiej nawierzchni kołami rozpoczyna proces erozji, w wyniku czego podczas opadów woda wymywa na drodze coraz większe koleiny. Nawierzchnia gruntówek z czasem zostaje całkowicie zniszczona - mówi Hanna Bednarek-Kolasińska, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Jak mówi Hanna Bednarek-Kolasińska zdarza się, że „amatorzy ekstremalnej jazdy” niszczą również znaki zakazu wjazdu do lasu, czy szlabany. Hałas płoszy zwierzynę, maszyny niszczą rośliny, a nawet rozjeżdżają legowiska ptaków, które gnieżdżą się na ziemi. Nie wspomnę o zwierzętach, które równie często padają ofiarami takich przejazdów. Jednak przede wszystkim, kierowcy motocykli i quadów nielegalnie korzystający z lasów, niosą zagrożenia dla ludzi, tych użytkujących szlaki piesze, rowerowe i konne oraz dla mieszkańców śródleśnych osad.

Osoba korzystająca z quadu oraz skutera na terenach leśnych, może ponieść konsekwencje:
- W postępowaniu mandatowym można nałożyć grzywnę w wysokości od 500 złotych do 1000 zł, zgodnie z Ustawą Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia - tłumaczy Bednarek-Kolasińska.

- Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb - mówi rzecznik RDLP w Łodzi Hanna Bednarek-Kolasińska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.