Facebook Google+ Twitter

Uwaga na rowerzystów. Od 21 maja mają więcej uprawnień na drogach

21 maja weszła w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Rowerzyści zyskali więcej uprawnień, które mają zapewnić im bezpieczeństwo. Z kolei kierowcy muszą szczególnie uważać na poruszających się jednośladami.

Rower - zdjęcie ilustracyjna / Fot. Salim Virji/C.C 2.0Od 21 maja rowerzyści mają więcej praw względem kierowców samochodów i zyskują możliwość jazdy chodnikiem pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Zobowiązani są też do poruszania się po drodze dla rowerów lub specjalnie dla nich wyznaczonych pasach ruchu.

Z myślą o rowerzystach mają powstać także specjalne śluzy. Chodzi o wydzielenie części pasa ruchu między linią zatrzymania aut, a skrzyżowaniem. Dzięki nim poruszający się jednośladami będą mogli ruszyć zaraz po zmianie świateł i będą lepiej widoczni dla zmotoryzowanych.

Czytaj też: Rowerzyści na chodnikach. Nowelizacja prawa o ruchu drogowym

Rowerzyści mogą wyprzedzać samochody z prawej strony, co zmusza kierowców do szczególnej ostrożności, zwłaszcza przy skręcaniu w drogę poprzeczną w prawo. Kierujący samochodem musi bardzo uważnie obserwować w prawym lusterku, czy właśnie nie wyprzedza go jednoślad.

Od wczoraj rowerzyści mogą również przewozić w specjalnej przyczepce rowerowej małe dzieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Obecnie obowiązujące prawo. Dotyczące rowerzystów znam z pobytu w Holandii w latach 70'. Już myślałem że nie dożyję chwili kiedy cywilizowane przepisy zagoszczą na naszych drogach. Jeszcze trzeba tylko około 30 lat by następne pokolenie kierowców, wpoiło sobie te zasady. A wtedy rowerzyści będą bezpieczni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.youtube.com/watch?v=h8O2HZle_qg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.