Facebook Google+ Twitter

Uwaga na SMS-y. Miłośnicy języka polskiego mogą być niezadowoleni

Wysyłasz SMS z Orange do Ery. Na telefonie Nokii w sieci Orange pojawiają się polskie znaki, ale do Sony Ericssona w Erze w takiej wersji już nie dochodzą. Wina sieci czy telefonu? Czy można coś na to poradzić?

Niektórzy nie wysyłają smsów ze znakami diakrytycznymi, czyli tzw. "ogonkami", bo te często "pożerają" więcej miejsca i powiększają rachunek. Wiele osób uważa jednak, że niepisanie tekstów z polskimi znakami to dowód ignorancji i nieprzestrzegania zasad kultury języka, więc polskie znaczniki w SMS-ach stosuje. Problem polega jednak na tym, że do adresata wypowiedzi, nie zawsze w takiej formie one docierają.

SMS wysłany z telefonu Nokia E66 z sieci Orange / Fot. w24SMS odebrany w telefonie Sony Ericsson K510i w sieci Era / Fot. w24

Mimo że telefon z Ery odbiera polskie znaki, a ten z sieci Orange nie rodzi problemów z wyświetlaniem tekstu, to po wysłaniu wiadomości z jednej sieci do drugiej, otrzymujemy SMS bez "ogonków". Dlaczego? Odpowiedzi udzieliło Biuro Prasowe TP S.A., pod które podlega sieć Orange.

jak czytamy w mailu nadesłanym do naszej redakcji, nie ma znaczenia czy SMS z polskimi znakami (Unicode) wysyłamy wewnątrz sieci, czy poza nią. Na punkcie styku między operatorami, kodowanie treści SMS nie jest zmieniane, a co więcej SMS-y Unicode wysyłane z Nokia E66 na SE K510i wyświetlane są poprawne.

Jak tłumaczy Biuro Prasowe TP opisana w zgłoszeniu sytuacja jest najprawdopodobniej spowodowana ustawieniami po stronie telefonu nadawcy. Nokia E66 ma standardowo ustawiony w opcjach konfiguracji SMS tzw. uproszczony schemat kodowania znaków. W połączeniu z polskim menu i językiem tekstów daje to następujący efekt: telefon umożliwia wpisanie treści SMS z polskimi znakami, w trakcie wysyłania zmieniane jest kodowanie i polskie znaki są zastępowane ich „bezogonkowymi” odpowiednikami.

Rozwiązaniem tego problemu jest zmiana w opcjach konfiguracji SMS telefonu: zmiana schematu kodowania znaków z "Uproszczony" na "Pełny".

Zawsze można też zrezygnować z pisania SMS-ów na rzecz telefonowania. Może będzie mniej nieporozumień.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.