Facebook Google+ Twitter

Uwaga, nadchodzi grypa!

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-09-06 11:45

Rozpoczyna się sezon szczepień przeciwko grypie. Do przychodni i aptek zgłaszają się najbardziej zapobiegliwi pacjenci. Co prawda największa fala zachorowań zaczyna się w październiku, ale wiele osób woli uniknąć sytuacji z ubiegłego roku, kiedy na szczepionki trzeba się było zapisywać.

- Wczoraj zamówiliśmy pierwsze szczepionki, bo pacjenci zaczęli o nie wypytywać - mówi Elżbieta Gradecka, farmaceutka z apteki przy ul. Rzgowskiej w Łodzi. Co roku na rynku farmaceutyków pojawiają się nowe szczepionki, bo wirusy wywołujące grypę są zmienne.

- Właśnie wyrzuciłyśmy do utylizacji kilkadziesiąt szczepionek z zeszłego roku - mówi Anna Maciejewska z apteki na Widzewie. - Tegoroczne szczepionki muszą mieć na opakowaniu informację, że są przeznaczone na sezon 2007/2008. Dziś zamówiłam w hurtowni pierwszą partię. Wszystko wskazuje na to, że jeśli pogoda się nie zmieni, to do apteki zaczną przychodzić zakatarzeni pacjenci i pytać o szczepionki.

W tym roku dopuszczonych zostało kilka nowych szczepionek. Wszystkie muszą mieć rekomendację Światowej Organizacji Zdrowia. Szczepionka kosztuje od 25 do 36 złotych.

Zaszczepić się można w większości przychodni podstawowej opieki zdrowotnej lub w punktach szczepień. Coraz popularniejsze są też szczepienia w miejscach pracy.

- Pracodawcy coraz częściej inwestują w szczepienia zatrudnionych przez siebie osób, licząc, że koszty szczepionki są mniejsze niż straty spowodowane ich absencją w pracy w okresach wzmożonej zachorowalności na grypę - mówi Maria Popowić, lekarz epidemiolog z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. - Szczepionki przeciw grypie nie są obowiązkowe, ale zalecane przez lekarzy i co roku osób szczepiących się nimi przybywa.

Lekarze przyznają jednak, że ze względu na zmienność wirusa grypy, pacjenci powinni się szczepić przed każdym sezonem zachorowań, czyli najlepiej od września do połowy października.

Kto jest w grupie ryzyka?
• osoby starsze, po 65 roku życia chorujące na choroby przewlekłe
• dzieci od 6 do 24 miesiąca życia u których odporność organizmu nie jest jeszcze wykształcona
• opiekunowie małych dzieci
• pracownicy służby zdrowia, lekarze, pielęgniarki, aptekarze
• osoby pracujące w dużych skupiskach ludzkich: nauczyciele, kasjerzy, urzędnicy, pracownicy usług

Magda Szrejner

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.