Facebook Google+ Twitter

Uwaga, nadjeżdża tramwaj!

Kierowcy są bez szans, kiedy uderzy w nich tramwaj o wadze 50 ton. Wyhamowanie takim ciężarem na śliskich torach, gdy ktoś wtargnie na torowisko graniczy niemal z cudem.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Karlik.JPGW Polsce w 14 miastach funkcjonuje komunikacja tramwajowa. Codziennie setki składów wyjeżdżają na tory, przewożąc wielu pasażerów. Codziennie też, niestety, dochodzi
do kolizji z udziałem tramwajów.

Najczęściej spotykany w naszym kraju model tramwaju to Konstal. Jeden wagonik waży 16 ton, skład dwuczłonowy 32 tony, z kompletem pasażerów około 50. Wyhamowanie takim ciężarem na śliskich torach, gdy ktoś wtargnie na torowisko graniczy niemal z cudem.

-Najbardziej niebezpieczne są skrzyżowania, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej. Tam najczęściej dochodzi do wypadków. Kierowcy bardzo często obserwują tylko ruch samochodów i nie zwracają uwagi na nas, wjeżdżają na torowisko, prosto pod nadjeżdżający tramwaj - komentuje pan Piotr, motorniczy MZK Bydgoszcz. Są też kierowcy, którzy nas widzą, a i tak wpychają się na tory w nadziei, że zdążą jeszcze przed tramwajem – dodaje.

Jak pokazują testy, samochód osobowy, jadący z prędkością 50 km na godz. potrzebuje 11 m, żeby się zatrzymać. Dla porównania tramwaj, aż 50, a na śliskiej nawierzchni droga hamowania może wydłużyć się nawet dwukrotnie. -Tramwajem nie zjadę z torów, żeby uniknąć zderzenia. To kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na przejazdach. Najczęściej po zderzeniu samochód jest bardzo pokiereszowany, podczas gdy tramwaj ma tylko na lakierze kilka rys. Po takiej kolizji, auto najczęściej odjeżdża na lawecie, a ja jadę z pasażerami dalej - komentuje pan Piotr.

Jak wskazuje praktyka najbezpieczniej jest na wydzielonych torowiskach. Do zdarzeń zaczyna dochodzić, gdy ten sam pas ruchu tramwaje dzielą z samochodami. Zaś najwięcej kolizji zdarza się w obrębie skrzyżowań. Niestety brak dokładnych statystyk o wypadkach z udziałem tramwajów. Jednak jak zapewnia pan Piotr, doświadczenie pokazuje, że w większości przypadków sprawcami nie są motorniczowie.

Kierowcom na kursach jazdy, o ruchu tramwajów wspomina się tylko w zakresie pierwszeństwa przejazdu. Kursantów nie wyczula się na to, jakie może mieć skutki zajechanie drogi 50-tonowemu zestawowi. Problemem jest też brak obycia w ruchu z tramwajami. Ponieważ można je spotkać tylko w kilkunastu miastach, duża część kierowców, nie wie jak ma się zachować na skrzyżowaniu z torowiskiem.

O zasadach bezpieczeństwa i ograniczonego zaufania kierowcy powinni pamiętać, zwłaszcza zimą, kiedy warunki drogowe stają się ciężkie, a o wypadek nietrudno.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Umiejetności, wybraźnia i reflex kierowców aut są bardzo różne. Gdy ich brakuje, to pakują się pod pociągi, tramwaje i samochody.Czasami jednak sprawcami kolizji są również kieryjący tramwajami.Pewnie, że najbezpieczniej jest, gdy tory sa wydzielone.To ideał, niestety, nie do zrealizowania w starych, zabytkowych częściach miast.W sumie, to wszyscy uczestnicy ruchu ulicznego muszą uważać i kierować się zasadą ograniczonego zaufania i rozsądku. Jak uczy życie, wypadki są wpisane w ryzyko poruszania sie po drogach.Im bardziej każdy uważa, tym lepiej.
Zgadzam sie, że kursanci na prawo jazdy winni byc bardziej uświadamiani o tym czym jest tramwaj, szczególnie ci którzy nigdy go na oczy nie widzieli (a takich jest wciąż bardzo wielu)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, zdjęcie również mnie zainteresowało :D. 6 w kierunku Stadionu Śląskiego ;). A po za tym ciekawe liczby, dlatego daję 5+ :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcie z Katowic. Przystanek Rynek. W tle Dom towarowy Społem. oraz kamienica na rogu ul. św.Jana
Za moich czasów studenci politechniki wydziału transportu byli najlepszymi motorniczymi tramwajów .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.