Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga natura! Zostań lepiej w domu

Dawid Matyja
Dawid Matyja
Człowiek zaczyna coraz bardziej bać się praw natury, czując się bezpieczniej w swoim nowoczesnym, przeobrażonym środowisku.

To że natura rządzi swoimi prawami nie powinno człowieka dziwić. Jednak nie jest łatwo przestrzegać jej praw, szczególnie w nowoczesnym industrialnym środowisku.

Chcemy pójść na ważne spotkanie w białej koszuli i nagle zaczyna padać ulewny deszcz, potem nadchodzi burza, grad, silny wiatr… W telewizji prezenterka pogody ostrzega przed zbliżającym się niebezpiecznym frontem i apeluje o pozostanie w domach. Wszystko przybiera postać grozy i lęku przed naturalnym zjawiskiem, które towarzyszy ludzkości od początku jej istnienia. Skoro zaczęliśmy o pogodzie - ostatnim wydarzeniem, które było świetną "ciepłą bułeczką" medialną był atak zimy w październiku. Sensacja i zdziwienie, że tak szybko spadł śnieg. Nagle zaczął się paraliż komunikacyjny, ludzie wpadli w panikę, zabrakło prądu, nawet ginęli ludzie. Niewinny śnieg zabija w środowisku przeobrażonym. Zaskoczenie przerodziło się w masowy kłopot.

W lecie z kolei nie brakuje apeli z zimną krwią, ostrzegających przed plagami komarów, kleszczów i innych owadów. Świeci piękne słońce, w mediach słyszymy informacje jak zachowywać się w takich "niebezpiecznych" dla życia sytuacjach. Potem nagle słyszymy o ofiarach śmiertelnych letnich upałów. Słońce też zabija, ale w środowisku przeobrażonym.
Natura jest tak niebezpieczna, że człowiek nawet wypoczywając gdzieś jako turysta, świadomie jej unika. Będąc na wycieczkach w różnych miejscach, turyści zamiast chodzić po górach wybierają wyciągi. Kąpią się w basenach oddalonych 20 metrów od morza. Trudno mówić o kontakcie z naturą skoro przeciętny turysta wypoczywając na łonie natury, szuka murów z cegieł, najlepiej z klimatyzatorem i z budką "Fast food".

Człowiek poprzez swój styl życia nagminnie narusza prawa natury, odrywając się od jej macierzy. Tworzy własne środowisko wśród betonów i spalin. W takim środowisku czujemy się pewniej, w takich środowiskach budujemy własne domy. Jednak są podstawowe problemy wynikające z takiego zachowania.

Żyjąc w tymże przeobrażonym środowisku, człowiek zatraca naturalne instynkty i zachowania. Wg. polskiego socjologa F. Znanieckiego "człowiek posiadając wysokie zdolności adaptacyjne, potrafi właściwie wykorzystywać pewne cechy w zmiennych sytuacjach". Chodzi tutaj nie tylko o przeobrażone środowisko, ale idące w nim przeobrażane instynkty. Znany amerykański raper, filozof KRS One, porównuje dzisiejszą pogoń za pieniądzem z instynktem drapieżników, szukających ofiary. Instynkty modyfikowane są do zaistniałych potrzeb egzystencji w nowoczesnym świecie. Często także widzimy jak mogą zanikać. Wiele kobiet zamiast pełnić rolę matki wybiera karierę zawodową. Instynkt macierzyństwa wypierany jest przez instynkt nowoczesności. Przykładem jest chociażby spadek liczby urodzin dzieci w Europie. Jak wyliczył Europejski Urząd Statystyczny, w 2005r. na przeciętną Polkę przypada 1,2 dziecka. Jeszcze gorzej ten wskaźnik wygląda w Słowenii i w Niemczech. Nigdzie w Europie nie rodzi się wystarczająca liczba dzieci, by zapewnić zastępowalność pokoleń, czyli ponad dwoje na jeden związek.

Kolejnym problemem są mass media, które pokazują naturę przez pryzmat katastrofy, tragedii i kataklizmu. To podsyca wśród odbiorców panikę i strach. Często mass media w tych tematach posługują się terapią szokowa, pokazując na żywo relacje z miejsc tragedii, liczby ofiar po np. jakiejś wichurze. Paradoksalnie to właśnie takie informacje i relacje zamiast zapobiegać, zwiększają liczbę nieszczęśliwych wypadków. Tragedia nakręca koleją tragedię. Takie informacje także przynoszą dużą oglądalność, a co za tym idzie - duże zyski dla mass mediów.

Natura obdarzyła człowieka najbardziej rozwiniętym myśleniem. Dała nam rozum. A jak za ten dar się odwdzięczamy? Wykorzystujemy potencjał naszego rozumu, otaczając się nowoczesnymi udoskonaleniami naszego szybkiego życia, które często biegnie w niezgodzie z naturą i jej prawami. To przypomina pewną walkę obu tych światów. I nieraz przyroda pokazała nam kto tak naprawdę tutaj rządzi. Powinniśmy przez to szanować jej potęgę, ale bez przesady z tym strachem. Oby wkrótce przed wejściem do lasu nie było tablic informacyjnych: Uwaga! Przyroda!

Źródła:

Znaniecki F.: Socjologia wychowania. Warszawa 1973, PWN.

KRS One: „Out Of Fame”,1995

www.ec.europa.eu/eurostat

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto