Facebook Google+ Twitter

Uwaga! Od 1 maja drożeją książki

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2011-04-29 17:11

Martwicie się, za co wysłać dziecko na wakacje? Wyjazd na kolonie czy obóz to dopiero początek sporych wydatków. Ich apogeum zapowiada się na sierpień i wrzesień. Wtedy, jak co roku, w kierunku księgarni ruszą pielgrzymki rodziców, których pociechy zaczynają pierwszy lub kolejny rok nauki w szkole. A w tym roku ceny podręczników mogą do cna opróżnić nasze portfele. Powód?

30 kwietnia kończy się okres przejściowy i już wszystkie książki będą objęte 5-procentową stawką podatku VAT. Do tej pory na część wynosił on 0 proc.

- Przygotowanie dziecka do szkoły od zawsze wiązało się ze sporymi wydatkami - przyznaje Anna Wierecka, mama Kamila i Zuzi z Sosnowca. - Ale od kilku lat ceny podręczników to prawdziwe wariactwo. Aż boję się pomyśleć, co będzie teraz.

Pani Anna nie ma co liczyć, że cena książek wzrośnie jedynie o 5 proc. Do tej kwoty musi dodać kolejne procenty, które przy okazji wprowadzenia VAT, dorzucają wydawnictwa. Księgarze już widzą, że ceny u dostawców, wzrosły ponad 10 proc.

- W zależności od wydawcy, komplet podręczników dla pierwszoklasisty kosztował od 150 do 200 złotych - wylicza Iwona Raj, sprzedawca w jednej z katowickich księgarni. - Szacujemy, że ich cena pójdzie w górę średnio o 10 procent. A w zależności od wieku ucznia, ceny podręczników też idą w górę.

Rodzice starszych dzieci za komplet książek płacili nawet do 500 zł. Tak więc już za dwa dni, za ten sam zestaw książek dla dziecka na początku drogi edukacyjnej zapłacimy od 165 do 220 złotych. A trzeba dodać, że podręczniki to niejedyny wydatek związany z wyprawą pociechy do szkoły.

Katarzyna Domagała, Dziennik Zachodni

Czytaj więcej: Uwaga! Od niedzieli drożeją książki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.