Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Polacy posiadają coraz mniej pasji, rośnie liczba frustratów

Daria Wójcik
Daria Wójcik
Wspinanie może też być ciekawą formą spędzania wolnego czasu
Wspinanie może też być ciekawą formą spędzania wolnego czasu Andrzej Makarczuk, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wspinacz_w_płytach2.jpg
Firma MB SMG/KRC przeprowadziła sondaż, który obrazuje najchętniej wybierane zajęcia przez Polaków. Prawie połowa z nas najchętniej ogląda telewizję, co czwarty idzie spać, a piaty.. nie robi nic. Ta absencja nie zachwyca - alarmują psychologowie.

23 proc. Polaków w wolnych chwilach oddaje się błogiemu nic nie robieniu, nie przejawiając żadnej aktywności. Do ulubionych zajęć aż 17 proc. przepytanych należy przeglądanie internetu, 25 proc. z nas śpi, 32 proc spotyka się z przyjaciółmi i znajomymi. Pocieszające może być sięganie po książkę i prasę jednej piatej respondentów. Tylko 3 proc. z nas chodzi do kina czy teatru, 4 proc. podróżuje i tyle samo gra np. w gry planszowe. 12 proc. w wolnych chwilach gotuje, tyle samo osób uprawia działkę i słucha radia, natomiast 9 proc. majsterkuje.

Jak podaje Dziennik Metro wśród bardziej aktywnych upodobań Polaków można znaleźć uprawianie sportów (5 proc.), tylko 8 proc. z nas oddaje się rekracji na świeżym powietrzu. Jedynie 3 proc. w wolnym czasie się dokształca np. ucząc się jezyków obcych.

Psychologowie badając ten sondaż nie pozostawiają złudzeń: "Po prostu nie potrafimy wykorzystywać wolnego czasu. Po okresie transformacji żyje nam sie lepiej, ale musi minąć jeszcze trochę czasu, nim nauczymy się pielęgnować swoje pasje".

Brak hobby najmniej doskwiera młodym ludziom do 24. roku życia, ale już dwa razy więcej 30-latków jest mało aktywnych, gdyż poświęcają się oni głównie pracy i rodzinie.

Ludzie nie posiadający swoich własnych zainteresowań często popadają w życiową frustrację i niezadowolenie. Niejednokrotnie próbują coś zmienić, jednak uważają - co dotyczy głównie starszych - że jest już za późno.

Według psychologów podczas poszukiwania pasji nie trzeba brać się z życiem za rogi. - "Najważniejsze to obserwować, co nam przynosi los i robić wszystko, by to wykorzystać - podsumowuje" - mówi Beata Pachońska, psycholog i terapeuta z Pracowni Psychologii Praktycznej w Krakowie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto