Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15559 miejsce

UWAGA! Poszukiwany nietoperz podkowiec mały

Uwaga! Poszukiwany nietoperz podkowiec mały. Ktokolwiek widział podejrzanego przebywającego na terenie Jury Krakowsko Częstochowskiej proszony jest o kontakt z biurem Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.

Podkowiec mały / Fot. Andrzej WęgielPoszukiwania zaginionego podkowca trwają już od czerwca 2010 r. Prowadzi je grupa chiropterologów z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.

Na terenie Jury w okresie zimy spotyka się podkowce zimujące w jaskiniach. Wiadomo, że nietoperze te nie lubią "podróżować", dlatego letnie schronienia wybierają w bliskiej odległości od zimowisk.

- Po prostu podkowce muszą tu gdzieś być. Chcemy znaleźć ich kolonie rozrodcze, aby objąć je specjalną opieką. Ten nietoperz zginie bezpowrotnie bez odpowiedniej pomocy - mówi dr Andrzej Węgiel

Akcja poszukiwań podkowców na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej będzie trwała do końca lata. W przyszłym roku poszukiwania podkowców przeniosą się w Bieszczady.

Rysopis i charakter poszukiwanego

Nietoperz ten posiada charakterystyczną narośl na nosie w przypominającą podkowę, cecha ta odróżnia go wśród innych krajowych nietoperzy. Jest niewielkich rozmiarów (można go przyrównać do pudełka zapałek). Waży tyle co moneta dwuzłotowa.

Samce to samotnicy, dlatego spotyka się je pojedynczo (bywają jednak wyjątki). Samice są bardzo towarzyskie. W okresie wiosny i lata na strychach tworzą kolonie rozrodcze gdzie wspólnie wychowują młode.

Występowanie w Polsce: możliwe tylko na południu

Mieszkanie koniecznie z dużym wlotem. Latem zamieszkuje nagrzane i spokojne strychy budynków; preferowane kościoły, zamki i pałace.

Ulubiona pozycja: Zwisanie głową w dół.
Menu: Owady - zwłaszcza komary i inne muchówki.

Uwaga podejrzany nie potrafi przeciskać się przez szczeliny, dlatego żeby się gdzieś dostać wymaga otworów wlotowych przynajmniej wielkości płyty kompaktowej.

Jest super rzadki - zagrożony w skali świata!

Więcej informacji na temat podejrzanego na: www.podkowiec.pronatura.org.pl/ue

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.