Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12339 miejsce

Uwaga, talent! Rysunki Łukasza Pasternaka

Wernisaż niezwykłej wystawy odbył się w piątek, 11 września, w galerii "Uwaga, schody!" w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jej tytuł "Świat według Łukasza" wywołuje skojarzenia ze znaną powieścią Johna Irvinga, której bohaterem jest S.T. Garp. A kim jest Łukasz?

Łukasz Pasternak nie krył emocji podczas otwarcia wystawy jego prac. / Fot. Krzysztof KrzakŁukasz Pasternak, bohater niezwykle profesjonalnie zorganizowanego wernisażu jest uczniem Publicznego Gimnazjum nr 3 Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Z całą pewnością można powiedzieć, że jest chlubą tej placówki. Nade wszystko jednak to dobrze rokujący na przyszłość artysta. Jego świat to rysunek, malarstwo, przedstawianie rzeczywistości za pomocą dostępnych mu technik, głównie ołówka i kredek. Łukasz przenosi na papier to, co widzi, co go otacza, nie sili się na metaforę, symbol, które - jak się wydaje - są poza możliwościami jego percepcji. Może tylko na razie?... I kocha ludzi, bo portrety stanowią pokaźną część jego prac.

W pracach Łukasza Pasternaka, zwłaszcza tych, wykonywanych ołówkiem, rzuca się w oczy przede wszystkim delikatność jego kreski, czasami sprawiająca wrażenie roboczego szkicu. Niewykluczone, że młody rysownik tak postrzega świat, może jego brutalność jest mu obca. Natomiast w rysunkach stworzonych przy pomocy kredek widać jego fascynację kolorem, te są ostre i wyraziste.Koty Łukasza Pasternaka. / Fot. Krzysztof Krzak Łukasz tworzy głównie w szkole, która zabezpiecza jego stosowny do potrzeb, warsztat malarski i gdzie jego artystycznym przewodnikiem jest Małgorzata Jankowska.

Jak powiedziała dyrektor ZSS, Małgorzata Czyż, placówka czyni starania, by zainteresować utalentowanym wychowankiem w pełni profesjonalne instytucje, działające na terenie miasta, takie jak Państwowe Ognisko Plastyczne. - Chcemy, by ktoś ukierunkował zdolności Łukasza - mówi pani dyrektor. A tymczasem chłopiec zdobył już wiele nagród i wyróżnień na krajowych i zagranicznych konkursach plastycznych, takich jak "Ja i król Maciuś I", "Życie bajką jest" (I miejsce), "Ratujmy beskidzkie lasy", "Pan Maluśkiewicz i wieloryb" (wyróżnienia) oraz "Dom" (konkurs międzynarodowy, wyróżnienie).

Wernisaż prac Łukasza Pasternaka zgromadził wielu oglądających. / Fot. Krzysztof KrzakNa wernisaż prac Łukasza Pasternaka przybyły tłumy widzów, nie tylko jego kolegów, ale także gości oficjalnych z wójtem gminy Kunów, gdzie młody twórca mieszka, wicestarostą powiatu ostrowieckiego i zastępcą naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Ostrowcu na czele. Łukasz otrzymał gratulacje, słowa uznania, sporo prezentów, a przede wszystkim zyskał świadomość, jak bardzo jego twórczość jest potrzebna. Nie tylko jemu samemu...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

http://www.ostrowiectv.pl/artykuly/1/368/niecodzienna_aukcja/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Monika Domagała
  • Monika Domagała
  • 11.12.2011 17:09

http://www.ostrowiectv.pl/artykuly/1/368/niecodzienna_aukcja/

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.ostrowiectv.pl/artykuly/9/273/rykowisko_janickie/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam serdecznie.Właśnie znalazłam stronę Łukasza i chcę dodać tylko że jest to chłopiec z wielkim talentem o bardzo wrażliwej duszy i ma mnóstwo pięknych prac które mnie bardzo zainteresowały .Ostatnio miał wystawę w miejscowości Janik, której jest mieszkańcem.Spotkała się ona dużym zainteresowaniem zarówno lokalnej społeczności jak i osób z pobliskiego Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Kunowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Krzysztofie, że opowiadasz o Łukaszu.Często ludzie nie zdają sobie sprawy ( lub nie dopuszczają tej myśli), że "inny" nie znaczy gorszy. Jakże często mogliby pozazdrościć im talentu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.09.2009 16:38

Tak, świetna promocja a mnie dodatkowo zachwyciła błyskotliwa zajawka! Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.09.2009 14:40

Brawo! Oby więcej takich impres promujących młodych twórców.
Tekst zachęca do odwiedzenia wystawy. :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.