Facebook Google+ Twitter

Uwaga! Trujące kubki z Chin. Kupiłeś? Możesz oddać

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2010-03-27 10:18

Około 100 tys. szklanych kubków z naklejoną kalkomanią opatrzoną napisami "cappuccino" oraz "coffee" jest wycofywanych ze sklepów w całej Polsce. Zawierają trujący kadm i ołów.

 / Fot. SanepidBadania przeprowadzone m.in. w łódzkiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykazały, że podczas picia z nich do organizmu przedostają się niebezpieczne dla zdrowia metale ciężkie: ołów i kadm.

Kubki wyprodukowano w Chinach, a na polski rynek trafiły przez dystrybutora, którą jest firma z Pleszewa. W Łodzi można je było nabyć w hipermarketach sieci Carrefour, Real i Kaufland.

- Towar, którego nie zdążono sprzedać, został wycofany z półek i zabezpieczony na zapleczach sklepów - mówi Grażyna Ołtuszak z łódzkiego sanepidu. - Sklepy zostały również zobowiązane do przyjmowania zwrotów od klientów. Ołów i kadm wywołują wiele chorób, m.in. nerek i serca. Mają także działanie rakotwórcze.

 / Fot. SanepidPrzedstawiciele firmy z Pleszewa nie chcą komentować sprawy. W komunikacie dostępnym na ich stronie internetowej można jedynie przeczytać, że kubki przed wprowadzeniem na polski rynek przeszły pomyślnie graniczną kontrolę sanitarną.

Przedstawiciele marketów zachęcają tymczasem klientów do ich oddawania. - Kubki są przyjmowane, a pieniądze zwracane w punktach obsługi klienta we wszystkich hipermarketach naszej sieci (np. Łodzi przy ulicach: Kolumny, Przybyszewskiego, Szparagowej i al. Bandurskiego - przyp. red.) - mówi Maria Cieślikowska z sieci Carrefour. - Nie trzeba okazywać paragonu. Oddawany kubek nie musi być nawet zakupiony w naszych sklepach.
(izj)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.