Facebook Google+ Twitter

„Uwaga - złe psy!” Małgorzata Rożniatowska w monodramie. Rozdaliśmy bilety

Teatr Studio zaprasza na monodram Remigiusza Grzeli "Uwaga, złe psy", w wykonaniu Małgorzaty Rożniatowskiej. Reżyseria Michał Siegoczyński. Bilety przyznaliśmy Katarzynie Justynie Markiewicz i Zbigniewowi Kowalewskiemu. Do odbioru w kasie teatru, do 30 minut przed spektaklem.

 / Fot. mat. prasowe Teatru StudioAutor wzoruje swoją bohaterkę na postaci Anity Szaniawskiej, żony pisarza Jerzego Szaniawskiego (1886-1970), o której mówiono "Zła Pani na Zegrzynku".

Jerzy Szaniawski, mając 75 lat, poślubił chorą psychicznie malarkę - Anitę Szatkowską. Jej choroba zawładnęła nią bez reszty. W swej obłąkańczej miłości całkowicie usidla męża, zamyka go w domu, głodzi, znęca się nad nim psychicznie i fizycznie. Nikt nie miał do niego dostępu, nawet najbliższa rodzina. W 1969 roku Szaniawski, z udarem mózgu, trafił do szpitala. Anita płaciła lekarzom, by wypisali go ze szpitala. Wynajęła w Warszawie pokój u obcej rodziny. Tam ponownie, ciężko chorego więziła, lecząc sobie tylko znanymi sposobami. Twierdziła, że jedynie ona go kocha i potrafi wyleczyć. Karmiła go m.in. rozpuszczonym gipsem.

Po śmierci pisarza, Anita wróciła do Zegrzynka. Przez lata dewastowała dworek pisarza, aż wreszcie podpaliła go (wcześniej zamykając na klucz w jednym z pokoi, dwóch młodych mężczyzn – zginęli na miejscu). Trafiła do Tworek, skąd uciekła. W końcu, zamieszkała w Domu Opieki w Krakowie, gdzie w 1991 roku - umarła.

Teatr Studio przekazuje trzy podwójne zaproszenia na spektakl 16 grudnia (piątek), na godz. 18, dla zarejestrowanych autorów W24.


Na zgłoszenia czekamy do piątku, 16 grudnia, do godziny 12.

Akcja dramatu rozgrywa się już po śmierci Szaniawskiego, z którą Anita nie może się pogodzić a wręcz - nie przyjmuje jej do wiadomości. Żyje w swoim urojonym świecie, pełnym jej skrzywionych emocji. To kobieta chora psychicznie, która jednak ma świadomość swojej choroby. Walczy ze sobą. Jednak bronią, czy też jej ratunkiem, jest wypaczona miłość do nieżyjącego męża.

Premiera odbyła się 3 marca 2006 roku.

MAŁGORZATA ROŻNIATOWSKA
Absolwentka warszawskiej PWST w roku 1974, z wyróżnieniem. Uczennica Tadeusza Łomnickiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Jana Kreczmara i Ryszardy Hanin. Wiele lat współpracowała z Teatrem na Targówku w Warszawie, współtworzyła Teatr Janusza Wiśniewskiego, gdzie wystąpiła w spektaklach min. „ Koniec Europy” i „Ulica krokodyli”.

Obecnie gościnnie przygotowuje rolę w Teatrze Współczesnym w Warszawie
w spektaklu „Wieś Stiepańczykowa i jego mieszkańcy” według Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Izabeli Cywińskiej .

Zagrała w kilkudziesięciu filmach polskich. Między innymi: „Cześć Tereska” Roberta Glińskiego – matka; „Krótki film o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego – naczelniczka poczty; „300 mil do nieba” Macieja Dejczera – sędzina; „Dług” Krzysztofa Krauze – pielęgniarka; „Faustyna” Jerzego Łukaszewicza - siostra kucharka; „Daleko od szosy” Zbigniewa Chmielewskiego - bratowa Leszka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

jak jeszcze macie to ja wezme

Komentarz został ukrytyrozwiń

z chęcią podejmę się także recenzji spektaklu :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo proszę o dwa bilety na jutro :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.12.2011 19:07

Jakby był problem z noclegiem, to nie ma sprawy, zapraszam. Sam poprosiłem też o bilety, bo temt bardzo ciekawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.12.2011 18:49

poproszę o podwójne zaproszenie na jutro, dziękuję

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś pewnie tak, ale nie 16 grudnia czyli jutro.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, a jakiś mały wypad do stolicy nie wchodzi w rachubę? :-) Spektakl wart obejrzenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Że też nie mieszkam w Warszawie!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.