Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1366 miejsce

Uważaj - banki też mają weekend

Chcesz dokonać przelewu w piątek po południu? Musisz liczyć się z tym, że pieniądze dotrą na konto adresata w poniedziałek.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Millenium_Bank_at_10_Lutego_Street_in_Gdynia.jpgBanki oferują dostęp do kont internetowych przez całą dobę. Niestety, nie oznacza to, że transakcje realizowane są w ciągu 24h. Najgorzej sytuacja wygląda w weekend, ponieważ nie dokonują one wtedy w ogóle przelewów zewnętrznych i nasze pieniądze, jeśli zostały przelane w piątek, mogą się błąkać w drodze do odbiorcy nawet trzy dni.

Warto pamiętać, że przelew trafi na konto adresata jeszcze tego samego dnia pod warunkiem, że zwrócimy uwagę na sesje wychodzące i przychodzące banków oraz sesje systemu rozliczeń ELIXIR, prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. To właśnie te sesje określają godziny, w których banki przekazują i odbierają przelewy oraz w których przelewy przekazywane są między bankami.

Dokładne określenie czasu wykonania przelewu jest nie lada wyczynem, ponieważ tabele określające sesje wychodzące i przychodzące banków są skomplikowane i znacząco różnią się od siebie. Do tego dochodzi jeszcze analiza godzin sesji systemu ELIXIR, bez którego przekazanie środków nie jest możliwe. Na szczęście wystarczy zapamiętać kilka zasad, które pozwolą uniknąć długotrwałego czekania na pieniądze, które zostały wysłane tuż przed weekendem.

Nie warto czekać


Czekanie do ostatniej chwili na zlecenie przelewu nie jest dobrym pomysłem i może spowodować, że nie dotrze on szybko do adresata. Tu nawet kwadrans różnicy powoduje, że na pieniądze trzeba będzie poczekać kilka godzin albo kilka dni.

Np. jeśli zlecimy przelew w Invest Banku w piątek o godzinie 11.20 to zostanie on zaksięgowany o 11.30, przekazany do realizacji o godzinie 13.30 i trafi na konto np. w ING Banku Śląskim lub Citi Banku Handlowym już o 15.00 w piątek. Sytuacja komplikuje się jeśli zrobimy przelew 15 minut później. W tym przypadku przelew dojdzie do Citi Banku kilka godzin później o 19.00 w piątek, a do ING dopiero o 8.00 następnego dnia roboczego, czyli aż za trzy dni w poniedziałek.

Dlatego najlepiej robić przelew jak najwcześniej w piątek. W zaplanowaniu przelewu pomóc może internetowy kalkulator przelewów np. darmowe narzędzie - Kiedykasa.pl. W prosty i wygodny sposób sprawdza godziny oraz czas, w jakim pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy. To rozwiązanie pomoże łatwo przejść przez gąszcz terminów sesji, zaplanować przelew i uniknąć sytuacji, w której bardzo potrzebne w weekend pieniądze wałęsają się gdzieś pomiędzy bankami.

Szybkie przelewy wewnętrzne


Poza kalkulatorem czasu realizacji przelewów, pomocne może być też skorzystanie z tego samego banku, w którym konto ma odbiorca. O ile na przelew zewnętrzny trzeba czekać od kilku godzin do kilku dni, to w przypadku przelewów wewnętrznych jest dużo lepiej. Klienci przynajmniej połowy banków mogą liczyć na ich natychmiastową realizację. Bez względu na to, czy transakcja zostanie zlecona w sobotę, czy w niedzielę. Dlatego jeśli musisz pilnie oddać pożyczone pieniądze osobie, która posiada konto w tym samym banku, sprawdź czy twój bank realizuje weekendowe przelewy wewnętrzne. Jeśli tak, masz gwarancję, że otrzyma przelew od razu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.