Facebook Google+ Twitter

Uważaj, bo trafisz na listę dłużników

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-10-19 08:46

Kilkaset spółdzielni mieszkaniowych w kraju znalazło sposób na niepoprawnych lokatorów, którzy choć mogą - nie płacą czynszu. Zarządy spółdzielni zgłaszają opornych dłużników do Krajowego Rejestru Długów.

W jednej z chorzowskich spółdzielni na 14 lokatorów, czynsz płaci zaledwie... 2. Nie jest to odosobniony przypadek, bo problem z lokatorami ma również wiele innych śląskich spółdzielni.
Sposobem na unikających opłat lokatorów ma być wpisanie ich do Krajowego Rejestru Długów.

O groźbie wpisania na listę dłużników informują w wielu śląskich spółdzielniach specjalne rysunki.
– Musieliśmy sięgnąć po taki środek ściągania opłat, żeby nie przekroczyć granicy bezpieczeństwa finansowego – mówi Adelajda Szolc, główna księgowa SM Sośnica. – Ta granica to 10 proc. lokatorów niepłacących. My się do niej niebezpiecznie zbliżaliśmy.

Okazuje się, że osoby zadłużone w spółdzielniach, nie narzekają na brak środków do życia. Zamiast opłacić czynsz, wolą przeznaczyć pieniądze na inny cel. Lokatorzy SM Donata w Gliwicach chcieli na przykład wziąźć kredyt. Ale bank odmówił im pożyczenia pieniędzy, gdyż zostali wpisani do KRD, za.... niepłacenie czynszu.

Zdaniem eksperta
Cezary Pokryszka,
prezes gliwickiej SM Donata

Niemały procent zadłużonych lokatorów to ludzie z dochodami wystarczającymi na opłaty. Zapytałem jednego z nich, dlaczego w takim razie nie płaci. Odpowiedział: "Mam firmę, wolę mieć te pieniądze w obrocie". To spółdzielnia ma być skarbonką, kasą zapomogową?! Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z Krajowym Rejestrem Długów. Polega ona na tym, że jeśli lokator zalega np. dwa miesiące z opłatami, wysyłamy mu wezwanie do uregulowania należności. Potem w skrzynce pojawi się powiadomienie o zamiarze wpisania do KRD - na specjalnym druku dostarczonym przez KRD. Na ludzi działa już samo czerwone logo KRD. Niektórzy lokatorzy w szybko pojawiają się w kasie z zaległymi kwotami. Ich nazwisko w KRD świadczy o notorycznym zaleganiu z płatnościami, więc mają kłopoty z dostępem do różnych dóbr. Ten bicz działa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.