Facebook Google+ Twitter

Uważaj, by nie zakorkować się we Wrocławiu

12 lipca rozpoczęła się wielka "operacja chirurgiczna na otwartym Wrocławiu". Uliczny krwioobieg miasta został dokumentnie zatkany remontem jednej z głównych arterii - ulicy Kazimierza Wielkiego.

Borowska na odcinku od ulicy Suchej do Dyrekcyjnej / Fot. Piotr RaszewskiMiastu jako organizmowi, w którym mieszka 633 tysiące osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego na koniec ub. roku) do prawidłowego działania niezbędny jest układ nerwowy – telekomunikacyjna oraz krwionośny – ulice. Ulicami odbywa się transport artykułów spożywczych i przemysłowych oraz ludzi. Ulicami przemieszczają się służby miejskie: karetki pogotowia ratunkowego, policja i straż pożarna. Sprawdźmy, zatem jak wygląda powrót wrocławian do domu.

Kazimierza Wielkiego / Fot. Piotr RaszewskiIdąc chodnikiem równoległym do ulicy Kazimierza Wielkiego zatrzymuje się przy Gepperta. Tutaj zaczyna się korek. Rozglądam się za samochodem, który stanie się moim wskaźnikiem prędkości pokonania trasy. Wybieram charakterystyczne – wiśniowe audi z mężczyzną za kierownicą. Gdy tylko dojeżdża do ostatnich samochodów w korku włączam stoper i ruszam w kierunku ulicy Św. Mikołaja. Nie muszę się śpieszyć. Samochody jadą wolniej niż spacerujący ludzie.

Kazimierza Wielkiego / Fot. Piotr RaszewskiDwa pasy jezdni wypchane po brzegi mieszanką blachy, zniecierpliwienia i spalin. Powietrze zdaje się być zabarwione na niebiesko. Idąc powoli i robiąc zdjęcia dochodzę do skrzyżowania z ulicą Krupniczą. Krupnicza jest prawie pusta! Widocznie kierowcy nie docenili ZDiUM-u, który wiedział co robi wytyczając uliczkę Włodkowica jako alternatywną dla zamkniętej nitki Kazimierza Wielkiego.

Podwale / Fot. Piotr RaszewskiMiejscy drogowcy wyodrębnili na niej dwa pasy ruchu i sprawili tym samym, że przejechanie od Placu Jana Pawła II w kierunku centrum miasta nie nastręczało problemu. Jednak nie ten kierunek postanowiłem zbadać. Badam kierunek przeciwny. Wiśniowe audi po mojej prawej stronie zmierza do placu Jana Pawła II. Przechodzę dalej i zatrzymuję się dopiero przy ulicy Świętego Mikołaja. W tym miejscu dwa pasy sunących samochodów muszą zmieścić się na jednym – prawym pasie. Muszą się na nim zmieścić, gdyż na lewym zatrzymała się betoniarka. W jednym miejscu remont jezdni i narożnej kamienicy przy Kazimierza Wielkiego, a Świętego Mikołaja. Audi pokonało trasę w 23 minuty.

Podwale / Fot. Piotr RaszewskiPodobnie jak w innych przypadkach tak i na ulicy Podwale, zaczynam od wyznaczenia wskaźnika prędkości poruszania się samochodów. Na wskaźnik wybieram tramwaj. Powody są dwa. Raz - na ulicy Podwale dla tramwajów i autobusów nie wyznaczono niezależnego pasa ruchu i tym samym czekają razem z innymi samochodami. Dwa – tramwaj ma solidne gabaryty, co powoduje, że jest widoczny z daleka. Czas - 6 minut.

Tiry są, a jakby ich nie było. / Fot. Piotr RaszewskiPiłsudzkiego - prosta ulica z wyznaczonymi dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Wskaźnikiem w tym przypadku był samochód ciężarowy, który trasę pokonał w 6 minut. Dopiero później uświadomiłem sobie, że byłem świadkiem niecodziennego widoku, gdyż we Wrocławiu obowiązuje zakaz poruszania się samochodów ciężarowych powyżej 9 ton.

Wykonawcą prac drogowych na ulicy Kazimierza Wielkiego jest firma Poldróg. Koszt remontu to 2,8 mln zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.07.2008 11:26

Wrocław to chyba najtrudniejsze w Polsce miasto do jeżdżenia samochodem. Koszmarek uliczny. Może te remonty zmienią coś na lepsze ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

@seba123_m - skoro się wybierasz do Wrocławia to lepiej weź ze sobą rower...
ja tutaj się poruszam jedynie tramwajami i rowerem...
(z domu do rynku:
tramwaj+dojście=40min
rowerek=18min)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie dobrze, bo właśnie się tam wybieram... :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

a już od 19 lipca rozpocznie sie zamieszanie przy moście Grunwaldzkim. Wszystkie tramwaje jezdzace przez ten most pojada innymi trasami. Szczegoly w jutrzejszej Gazzecie Wrocławskiej i na http://www.mpk.wroc.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=626

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.