Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2035 miejsce

Uważaj co piszesz! W internecie nie jesteś anonimowy

Zniesławienie lub naruszenie czyichś dóbr w sieci to jedno z częstych internetowych przestępstw. I bardzo łatwe do namierzenia. W sieci bowiem nie ma anonimowości.

W sieci nie ma anonimowości / Fot. Marek Bachorski-Rudnicki

Emocje, emocje a potem nic już nie jest takie samo


Większość tekstów naruszających czyjeś dobra osobiste czy zniesławiające powstaje pod wpływem emocji, z chęci natychmiastowego dołożenia komuś. Złość zaślepia tak skutecznie, że autor zapomina, iż nie jest anonimowy. Każdy komputer w sieci można zidentyfikować, informacji o nim i jego właścicielu udzielają operatorzy, pomocna jest też baza danych PESEL. A pracując na komputerze, często tak się właśnie zachowujemy, wpisujemy wszystko co ślina na język przyniesie. Na pełną anonimowość w sieci nie mamy co liczyć, tą opinię podziela wielu specjalistów.

Jak można namierzyć internautę?


Namierzenie fizycznego adresu osoby, która na różnych forach wypisuje np. wulgaryzmy lub
znieważa innych użytkowników nie jest wcale takie trudne. W Sieci można wyśledzić internautę mając do dyspozycji jego numer IP i pseudonim, pod jakim podpisuje się np. na forum internetowym. W większości wypadków numer IP - numer przydzielany komputerowi za pośrednictwem którego łączymy się z Siecią - wystarcza do zlokalizowania fizycznego adresu, skąd nawiązano połączenie. Przeciętny użytkownik nie ma jednak uprawnień do śledzenia innych użytkowników Sieci - ustalaniem personaliów internautów mogą zajmować się upoważnione do tego podmioty, np. policja lub prokuratura na wniosek pokrzywdzonego.

Czy zwykły użytkownik jest bezbronny?


Co w przypadku, gdy agresja słowna innego użytkownika na forum sięgnie szczytu? Czy zwykły użytkownik, nie mający uprawnień śledczych, może zidentyfikować internautę, po drugiej stronie "kabla"? Czy istnieją powszechnie dostępne narzędzia i usługi do tego służące? Okazuje się, że tak - wystarczy sprawdzić dokumentację dotyczącą używanego systemu operacyjnego, aby znaleźć kilka z nich. W zasadzie w każdym systemie można znaleźć zestaw aplikacji służących do analizy sieci komputerowych. Informacji na temat innego komputera dostarczą takie narzędzia jak netstat, traceroute, ping, whois czy host. Ponadto, jeśli znamy już numer IP poszukiwanej osoby, możemy skorzystać ze stron geolokalizacyjnych (np. Mapy Google) i dokładnie sprawdzić gdzie się ona znajduje. Wystarczy też poświęcić nieco czasu na przeszukanie coraz popularniejszych dziś portali społecznościowych i analizę zakładanych tam profili, a szansa na odnalezienie adresu konkretnej osoby i jej danych osobistych znacząco wzrośnie. A to nie wymaga przecież specjalistycznej wiedzy. Znając czyjś nick można sprawdzić czy był on używany częściej, chociażby na innych forach i stronach, gdzie wyświetla się np. adres e-mail.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Biuro Fairplaynet.pl
  • Biuro Fairplaynet.pl
  • 19.03.2012 20:35

Oczywiście "Biuro Fairplaynet.pl" (walczymy z oszczerstwami w sieci)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Biuro Fairplaynet.pl
  • Biuro Fairplaynet.pl
  • 18.03.2012 16:44

Czy godzić się na traktowanie Internetu jak szamba, w którym wolno każdego zniesławić, opluć, obrazić? Nie. Trzeba walczyć o swoje prawa, dbać o wizerunek, usuwać oszczerstwa. Przyzwolenie powoduje same szkody, bo słowo w Internecie żyje długo - kłamliwa opinia będzie sie powielać, powtarzać, żyć własnym życiem. Dla zniesławionej firmy, usługodawcy czy produktu zniesławienie może być zabójcze. Nie znajdą klienta, bo przecież teraz każdy najpierw sprawdza opinie w sieci...Rada? Nie warto akceptować Internetu jako pola bezprawia i rynsztoka. Trzeba działać - są możliwości prawne, by oszczercze wpisy były usuwane na żądanie osoby czy firmy pomówionej.
Biuro Fariplaynet.pl (walczymy z oszczerstwami w sieci)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.