Facebook Google+ Twitter

Uważaj, gdzie palisz. Strażnicy miejscy mogą już karać mandatami

Strażnicy miejscy będą mogli karać mandatami za palenie w miejscach niedozwolonych. Rozporządzenie, które daje im takie uprawnienie, dziś podpisał minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Papierosa_1_ubt_0069.jpeg Od poniedziałku obowiązuje nowa ustawa antynikotynowa, która zakazuje palenia w takich miejscach publicznych, takich jak: szpitale, pociągi, przystanki. Wcześniej za palenie w miejscach niedozwolonych mogli karać wyłącznie policjanci i inspektorzy sanitarni. Strażnicy miejscy mogli tylko pouczyć lub skierować wniosek o ukaranie do sądu. Teraz już mają rozporządzenie rozszerzające ich uprawnienie - informuje TVN24.

Monika Niżniak, rzeczniczka Straży Miejskiej w Warszawie przyznała, że ten przepis budzi niektóre wątpliwości, jeżeli chodzi o zakaz palenia na przystankach.

"W ustawie nie jest jasno określone, gdzie zaczyna, a gdzie kończy się przystanek. Mogą być wątpliwości w przypadku pewnych interwencji, czy możemy nałożyć mandat, czy nie. Ale to jest kwestia czasu. Z tego co wiem zarządy takich obiektów jak np. przystanki autobusowe już nad tym pracują. Przygotowują własne interpretacje prawne, z którymi nas zapoznają i wtedy spokojnie będziemy mogli stosować te przepisy" - wyjaśnia Monika Niżniak.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Darek
  • Darek
  • 18.11.2010 07:50

Alkohol i narkotyki być może bardziej szkodzą zdrowiu, ale przecież jesteśmy dorośli i mamy prawo do własnych decyzji. Natomiast papieros, oprócz tego że szkodzi samemu palaczowi, szkodzi też jego otoczeniu. Swoją decyzją o "zapaleniu" palacze ubezwłasnowolniają ludzi znajdujących się obok. I często, jakby tego było mało, mówią, że jeśli komuś to nie odpowiada, to może się odsunąć. I właśnie to jest najbezczelniejsze, bo odsunąć powinien się w pierwszej kolejności on sam! Właśnie z tego względu uważam że ustawa – jakich ułomności by nie miała – MA SENS, bo broni praw większości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba zrobią getto dla palących. 50 m. przed i 50 m. za przystankiem. Mam przechlapane bo paliłem, palę i będę palił. Szkodzi zdrowiu, a co nie szkodzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.