Facebook Google+ Twitter

Uważaj na internetowych złodziei!

Lawinowo rośnie liczba Polaków korzystających z usług sklepów internetowych. Klienci tacy są łakomym kąskiem dla oszustów i hakerów grasujących w sieci.

Zakupy w internecie - wygodne i niebezpieczne. / Fot. CAFPPWedług danych GUS, w 2007 roku już ponad pięć milionów Polaków choć raz zrobiło zakupy przez internet. Oznacza to wzrost osób o milion, w porównaniu z 2006 rokiem. Ponad połowa z owych pięciu milionów skorzystała z transakcji bezgotówkowych. Prawie 1,5 miliona Polaków zapłaciło w internecie kartą płatniczą lub kredytową.

Najczęściej internauci korzystają z serwisów aukcyjnych, takich jak Allegro lub eBay. Coraz większą popularnością cieszą się także sklepy internetowe, których liczba lawinowo rośnie. Wraz z eksplozją zainteresowania rynkiem internetowym wzrasta zagrożenie dla klientów, korzystających z tego typu usług.

Brak oficjalnych statystyk

– Najczęściej zgłoszenia tego typu dotyczą tzw. sklepów widm - fałszywych witryn, najczęściej oferujących tani sprzęt RTV i komputerowy – powiedział nam nadkomisarz Zbigniew Urbański z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji. – Reagujemy również na zgłoszenia internautów dotyczące sklepów oferujących sprzęt po mocno zaniżonych cenach. W uzasadnionych przypadkach dochodzi do zatrzymań i przekazania sprawy prokuraturze.

„Istnieje realne zagrożenie”

Polacy coraz częściej korzystają z oferty sklepów internetowych. / Fot. Tomasz Kowalczyk– Urzędy w Polsce nie prowadzą tego typu statystyki – powiedział Wiadomościom24.pl Zbigniew Engiel, rzecznik prasowy firmy Mediarecovery, firmy zajmującej sie informatyką śledczą. – Ale niewielka ilość zgłoszeń nie odpowiada prawdziwej sytuacji. Tego typu zagrożenie zdecydowanie stanowi poważny problem - po prostu większość osób poszkodowanych nie zgłasza się na policję.

Również firmy działające przez internet często lekceważą bezpieczeństwo danych, własnych i klientów - danych osobowych, informacji na temat kart kredytowych. A to właśnie one stanowią najcenniejszy łup hakerów.

– Niestety, dość często przedsiębiorstwa zachowują się zgodnie z zasadą „mądry Polak po szkodzie” i myślą o zabezpieczeniach dopiero wtedy, kiedy same staną się celem ataku – dodaje Engiel. Jak ustrzec się przed zagrożeniem? – Nikt nie jest w stanie zapewnić pełnego bezpieczeństwa transakcji. Najlepiej po prostu zawsze zachowywać czujność i zdrowy rozsądek.
Przeczytaj, jak bezpiecznie robić zakupy w internecie

Uwaga na fałszywe maile!

Warto pamiętać, że zagrożenie płynie nie tylko ze strony fałszywych witryn sklepów internetowych. Coraz częściej na naszych skrzynkach mailowych pojawiają się wiadomości z prośbą o podanie numeru konta, PIN lub innych danych poufnych, których nadawcą miałby być nasz bank. W rzeczywistości instytucje tego typu nigdy nie zażądają od nas informacji tego typu!

Padłeś ofiarą przestępstwa w internecie - daj nam znać: redakcja@wiadomosci24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No ja też nie padłem ofiarą, na szczęście:) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do tej pory nie zostałem ofiarą żadnego internetowego przestępstwa, ale artykuł przydatny. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.