Facebook Google+ Twitter

Uważaj na kieszonkowców!

W wakacje należy ze szczególną pieczołowitością pilnować portfela i dokumentów, które według magazynu "Forbes" najczęściej stają się łupem kieszonkowców.

Portfel - wikipedia.org / Fot. TheArmadillo/KörnerbrötchenWiększość ludzi trzyma wszystkie dokumenty, karty kredytowe i gotówkę w jednym miejscu, tj. w portfelu. Na dodatek mężczyźni przeważnie chowają go do tylnej kieszeni spodni, co jest kolejnym kategorycznym błędem.

Kieszonkowcy działają cicho i niespodziewanie. Nierzadko w grupach. Odwracając naszą uwagę w kilka sekund mogą dokonać kradzieży.

Skradzione dowody osobiste i prawa jazdy mogą zostać wykorzystane do celów przestępczych. Złodzieje używają ich do zaciągnięcia kredytu, kupna telefonu, czy kolejnych kradzieży lub unikania opłat.

Jak podaje "Forbes", w II kwartale 2010 roku udaremniono ponad 1720 prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się kradzionymi dokumentami tożsamości na łączną kwotę ponad 71 milionów złotych. W analogicznym okresie ubiegłego roku oszuści próbowali wyłudzić jeszcze więcej, bo 76 milionów - wynika z "Raportu o dokumentach infoDOK" przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

W województwie mazowieckim, w II kwartale 2010 r., w porównaniu z I kwartałem 2010 r., liczba prób wyłudzeń spadła o prawie 30 proc. Polacy coraz chętniej zgłaszają w bankach fakt utraty dokumentów, dzięki czemu łatwiej wykryć i powstrzymać takie przypadki.

Należy zastrzec utracony dokument w jednym banku, a dane te zostaną automatycznie przekazane do wszystkich banków i innych uczestników Systemu Dokumenty Zastrzeżone (DZ). To ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych.

Poza bankami z dostępu do Systemu DZ korzystają także firmy telekomunikacyjne oraz inne podmioty, które w swojej działalności weryfikują tożsamość klientów na podstawie dokumentów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.