Facebook Google+ Twitter

Uważaj na sąsiadów swych. Masz dzieci - jesteś łatwym celem

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinach zamiast walczyć z patologią wykreowała mechanizmy o wiele gorszych zjawisk. Konflikt z sąsiadem, konkurencją lub lokalną społecznością może skończyć się rozbiciem dobrze funkcjonującej rodziny.

Nie od dziś wiadomo, że im bardziej Państwo deklaruje pomoc – tym bardziej w praktyce szkodzi. Boleśnie odczuli to w ostatnim czasie adresaci polityki prorodzinnej, czyli rodziny.

Znowelizowana w sierpniu 2010r. ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinach to idealne narzędzie do narobienia komuś wielu problemów. Jeśli twój sąsiad ma ci coś za złe, albo pouczyłeś nauczyciela, że niewłaściwie wywiązuje się ze swoich obowiązków – uważaj! Może już teraz sąd ma na ciebie donos, a policja i szkoła obserwują cię i rejestrują każdy twój gest. Kto może donieść? Każdy, nawet nieletni rówieśnik twojego dziecka… Albo ktoś, kto chce ci zaszkodzić…

Przy obecnych uregulowaniach prawnych lepiej uważaj, co i do kogo mówisz, zwłaszcza w szkole lub w miejscach publicznych, bo jeśli ktoś „życzliwy” zwierzy się nauczycielce lub policjantowi o swoich podejrzeniach lub podda im swoją własną interpretację twoich słów, to zanim się spostrzeżesz - rozbiją ci rodzinę. Wystarczy plotka, niesprawdzony donos, subiektywne odczucie lub nieformalnie przekazane podejrzenie na policję lub do szkoły o presji psychicznej lub przemocy w twojej rodzinie, a będziesz miał ręce pełne roboty, by udowodnić prawdę, co uniemożliwi ci normalne funkcjonowanie.

Nastoletnie dzieci potrafią „odgrywać się” na rodzicach np. za zakaz wychodzenia na imprezy lub do kina. W świetle obowiązujących przepisów to też może być nieuprawniona forma przemocy i represji. Twoje własne dzieci – gdy czegoś im odmówisz - mogą namówić kolegów do donosów nie zdając sobie sprawy, że ich oświadczenia będą traktowane całkowicie poważnie i mogą dla rodziców skończyć się nawet więzieniem lub odebraniem dzieci zanim ktoś zechce zagłębić się w istotę problemu.

Ustawa nazywa przemocą: jednorazowe albo powtarzające się działanie lub zaniechanie naruszające wolność. Z założenia miała stworzyć społeczne mechanizmy wczesnego wyłapywania zjawisk przemocy i dać narzędzia do jak najbardziej skutecznego i bezzwłocznego zapobiegania.
Jaka jest rzeczywistość? Czy jest to faktycznie narzędzie do walki z patologią, czy nowa patologia?

Każdy, kto ma rodzinę oddałby wiele, aby ją ochronić. Niejeden oddałby wszystko, także życie. Współcześnie niezwykle rzadko mamy okazję wykazać się heroizmem, spotykanym w scenariuszach filmowych, gdzie bohaterowie nie wahają się poświęcić swoje życie za życie kogoś innego, a co dopiero własnego dziecka. Obecnie - na szczęście- tylko wyspecjalizowane służby mają
okazję (oby jak najrzadziej!) do tak bohaterskich czynów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.