Facebook Google+ Twitter

Uwikłany w kokon tajemnic

Zabił trzy kobiety. Czwarta choć żywa, tyle szczęścia nie miała… Wciągający od pierwszej i trzymający w napięciu do ostatniej strony, debiutancki kryminał Marka Billinghama "Kokon", to prawdziwa uczta dla miłośników dreszczyku emocji.

 / Fot. okładkaRzecz dzieje się w Londynie. Obserwujemy tu losy inspektora Toma Thorne’a, będącego na tropie inteligentnego i niebezpiecznego mordercy. Ten wyjątkowo przerażający typ zabił już trzy kobiety. U kolejnej z porwanych kobiet wywołuje udar, który prowadzi do syndromu zamknięcia. Ofiara zostaje wprowadzona w stan uśpienia – umysł i zmysły pozostają nienaruszone, jednak nie może się ona poruszać ani komunikować z otoczeniem.

Złap mnie Thorne. Jeśli potrafisz

Zwyrodnialec wciąga nieustępliwego inspektora Thorne’a w zabawę w kotka i myszkę, ujawniając swoje sadystyczne skłonności. Morderca obserwuje każdy ruch policjanta i stale śledzi kierunek, w jakim posuwa się dochodzenie.

Książka pełna jest nieoczekiwanych zwrotów akcji. Kiedy jesteśmy już czegoś niemal zupełnie pewni, tak samo jak Thorne, autor pokazuje nam, jak płytkie i powierzchowne jest nasze myślenie. Tak jak inspektor, łapiemy chciwie każdy, nawet najmniejszy znak pozostawiony przez mordercę. Tylko czemu nie dociera do nas, że psychopata pozostawia je celowo?

Po nitce do kłębka

Jednak okazuje się, że nitka po której inspektor zmierza do celu jest bardzo zaplątana. A raczej składa się w większości z supełków. Pozostali uczestnicy śledztwa, mają stale niezbite dowody podważające, niepodważalne wedle Thorne’a fakty. Choć morderca cały czas jest w zasięgu ręki, nie możemy go dosięgnąć. A raczej zorientować się kim właściwie jest.

Billingham umiejętnie łączy soczyście nakreślone postacie z wciągającą, dającą do myślenia akcją i dylematami codziennego życia. Jak w życiu, tak i w książce każda decyzja pociąga za sobą konsekwencje. Coś wynika z czegoś. Nie ma miejsca na przypadek.

Książka została wydana w Anglii w roku 2001. Na naszym rynku dostępna jest dopiero od kwietnia 2008 r. Sleepyhead, czyli Kokon zapoczątkował serię kryminałów opisujących skomplikowane i zaskakujące śledztwa, prowadzone przez policjanta Toma Thorne’a.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.