Facebook Google+ Twitter

Uwłaszczeni lokatorzy nie muszą płacić podatku

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-08-07 09:05

Ministerstwo Finansów rozwiało wątpliwości tysięcy lokatorów, którzy chcą skorzystać ze znowelizowanego prawa o spółdzielniach mieszkaniowych i zamienić swoje lokatorskie mieszkanie na własnościowe. Nie trzeba płacić podatku w związku z tym przekształceniem prawa.

Budynek mieszkalny / Fot. Dziennik ŁódzkiDotychczas bonifikata uzyskana przy wykupie mieszkania była wolna od podatku dochodowego. Jednak w nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przepis artykułu 122, z którego treści precyzyjnie wynikało to zwolnienie, został skreślony. Stąd pojawiły się wątpliwości, które, na szczęście dla lokatorów, zakończyły się pomyślnie.

W nadesłanym do Dziennika Zachodniego wyjaśnieniu Ministerstwo Finansów informuje, że jeżeli członek spółdzielni mieszkaniowej zawiera ze spółdzielnią umowę przeniesienia własności lokalu na podstawie przepisów ustawy z 15 grudnia 2000 roku i na warunkach określonych w tej ustawie, to fiskus nic od niego nie będzie żądał.
- Nie powstaje bowiem przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu realizacji przedmiotowej umowy. Nie ma przysporzenia majątkowego - czytamy w komunikacie.

Tym samym, uchylenie z dniem 31 lipca 2007 r. art. 122 w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych nie zmienia na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sytuacji prawno-podatkowej członków spółdzielni, którzy po wejściu w życie ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 873) zawarli umowę przeniesienia własności lokalu, zgodnie z obwiązującymi w tym zakresie regulacjami.
LR

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie ma "przysporzenia majątkowego " ?
Jak to nie ma , jak jest !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.