Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28553 miejsce

Uwłaszczenie nie zawsze od razu

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-08-06 13:02

Bogumił C. mieszkaniec osiedla Radogoszcz Zachód, podobnie jak większość osób mających lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu, chce skorzystać z nowych przepisów i wykupić zajmowane mieszkanie na własność na korzystnych warunkach.

Zaniepokoiła go jednak treść wniosku, przygotowanego przez Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Radogoszcz Zachód i rozdawanego mieszkańcom osiedla:

"Zgodnie z art. 7 ust. 2 Ustawy z dnia 14.06.2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie innych ustaw, jako członek Spółdzielni posiadający spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu (...) wnoszę o zawarcie ze mną umowy o przekształcenie przysługującego mi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Każdy chce kupić mieszkanie za przysłowiową złotówkę. / Fot. Dziennik Łódzki- Wiem - mówi nasz Czytelnik - że ustawa z 14 czerwca zmieniła art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych tak, że teraz na podstawie tego artykułu można zostać właścicielem mieszkania bez potrzeby płacenia różnicy pomiędzy jego wartością rynkową, a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym. Co więcej, spółdzielnia musi w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku podpisać z wnioskodawcą umowę o przeniesieniu własności.

Nasze Czytelnik podejrzewa, że Zarząd SM Radogoszcz Zachód zastosował jakiś wybieg, aby nie przekazać mieszkańcom na własność lokali w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku, jak tego wymaga art. 12 ust. 1 znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Przytoczony w proponowanym wniosku art. 7 ust. 2 nowelizacji mówi, że na pisemne żądanie członka "spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę o przekształcenie przysługującego mu prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu" i ma na to czas... do końca 2010 roku.

- Znaleźli sposób, aby odsunąć sobie termin uwłaszczenia członków spółdzielni z trzech miesięcy na trzy lata! - oburza się Bogumił C.

Okazuje się, że przyczyna przygotowania właśnie takiego wniosku przez zarząd spółdzielni była zupełnie inna. Wspomniany art. 7 ust. 2 dotyczy wyłącznie mieszkań w budynkach znajdujących się na gruntach, do których spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego. Takie osoby nie mogą zostać uwłaszczone dopóty, dopóki spółdzielnia nie stanie się właścicielem lub wieczystym użytkownikiem tego gruntu. Mogą jedynie uzyskać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, ale nie mogą uzyskać mieszkania na wyodrębnioną własność.

- Dlatego osobom, które mieszkają w blokach stojących na gruntach o nieuregulowanym statusie prawnym rozdawaliśmy wnioski o przekształcenie prawa lokatorskiego na własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, zaś osobom z bloków stojących na gruntach należących do spółdzielni - wnioski o wyodrębnienie ich mieszkań na własność - wyjaśnia Ireneusz Różycki, członek zarządu SM Radogoszcz Zachód i dodaje, że spółdzielnia zarządza 70 blokami stojącymi na ośmiu różnych działkach. Połowa z tych działek ma nieuregulowaną sytuację prawną.

- Już dawno wystąpiliśmy do władz miasta o przyznanie nam tych gruntów na podstawie zasiedzenia. Jeśli tylko otrzymamy pozytywną decyzję, natychmiast powiadomimy członków spółdzielni i wtedy będą mogli wystąpić o wyodrębnienie własności zajmowanych mieszkań - zapewnia Ireneusz Różycki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.