Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23471 miejsce

Uwolnij książkę! Czym jest bookcrossing?

Bookcrossing staje się w Polsce coraz bardziej popularny. W dobie komputerów jest to szansa, by sztuka czytania nie zanikła.

 / Fot. Alexandre Duret-Lutz, CC2.0Bookcrossing narodził się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Do Polski dotarł w 2003 roku.

Bookcrossing to inaczej uwalnianie książek. Jest to idea przekazywania zalegających na naszych półkach książek poprzez pozostawianie ich w różnych miejscach: kawiarniach, pociągach, tramwajach czy w specjalnie przygotowanych miejscach bookcrossingowych np. półkach. Jest to biblioteka ruchoma, która nie ma własnej siedziby ani kart bibliotecznych. Co więcej, nikt nie rozlicza nas z tego, ile książkę przetrzymujemy, ani gdzie ją pozostawimy.

Każda książka ma przyporządkowany numer, dzięki któremu po zalogowaniu na stronie bookcrossing.pl można sprawdzić jaką drogę przebyła książka, zanim trafiła w nasze ręce. Dlatego też prosi się bookcrosserów, by rejestrowali się w sieci i wpisywali w jakim miejscu książka się aktualnie znajduje.

Akcja ta ma na celu popularyzowanie czytelnictwa i podniesienie jego poziomu. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia zdominowała większość sfer naszego życia, także czytelnictwo (e-booki), nieodpłatne rozprowadzanie książek, daje ogromną szansę na to, by ludzie nie uciekali od sztuki czytania, by dzieła wybitnych pisarzy i nie tylko, w "papierowej" formie ciągle cieszyły się popularnością.

Bookcrossing jest nie lada gratką dla miłośników literatury, dla ludzi, których nie stać na kupowanie książek oraz dla tych, którzy fascynują się unikatowymi egzemplarzami - bo i takie można znaleźć. Jest też świetnym pretekstem do dyskutowania o książkach oraz poznawania nowych ludzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.