Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15777 miejsce

Uwolnij książkę - o bookcrossingu słów kilka...

Bookcrossing inaczej nazywany uwalnianiem książek, krążeniem książek lub książko-krążeniem jest ideą znaną już w latach 80., którą tak naprawdę rozpowszechnił w 2001 roku amerykański programista Ron Hornbaker.

Ron Hornbaker stworzył stronę internetową zrzeszającą bookcrosserów. Bookcrossing ma na celu udostępnianie książek szerokiemu gronu ludzi. Jak to możliwe? Trzeba "gubić" książki w miejscach publicznych, takich jak autobus, kawiarnia, pub, sklep, czy dworzec.

Jak zostać bookcrosserem?


Zostanie bookcrosserem jest dziecinnie proste wystarczą dobre chęci i oczywiście książki. Jak podarować Naklejka do umieszczenia na  książce / Fot. screen: www.bookcrossing.plksiążkę? Nic prostszego, wystarczy zamieścić na niej taką informację: Cześć, jestem uwolnioną książką, jeśli chcesz, to weź mnie ze sobą, jestem za darmo. Warto dodać kilka słów o uwalnianiu książek. Następnie zostaw ją w dowolnym miejscu, może to być park, sklep, autobus, aby ktoś mógł ją znaleźć. Chcesz poznać los swojej książki? Pragniesz poznać przebytą przez nią drogę? Strona BookCrossing.pl pozwala na śledzenie losu uwolnionej przez nas książki. Wystarczy zarejestrować się, kliknąć na "uwolnij książkę i wypełnić formularz. Po prawidłowym uwolnieniu formularza nasza książka dostaje numer BIP, który pomoże nam odpowiedzieć na pytanie, gdzie teraz się znajduje. Osoba, która znalazła książkę powinna zarejestrować się na stronie BookCrossing.pl i wypełnić formularz.

Więcej informacji na temat obsługi strony BookCrossing.pl znajdziesz tu.

Czy ta cała „biurokracja” jest obowiązkowa? Oczywiście, że nie! Zawsze możemy uwolnić książkę nieoficjalnie, ale wtedy nie możemy poznać jej dalszych losów. Ideą bookcrossingu jest przekazywanie książek jak największej liczbie osób.

Pomóż promować uwalnianie książek!


Uwolnij książkę i Ty. Sprawdź, gdzie w Twoim otoczeniu znajdują się specjalne półki służące do tego celu. Zostaw Ulotka promująca uwalnianie książek. / Fot. screen: www.bookcrossing.plksiążkę w autobusie, niech ktoś ją znajdzie i przeczyta!

Kliknij tu, by przejść do strony, na której znajdują się plakaty reklamujące bookcrossing. Drukuj i rozwieszaj w miejscach, w których dziennie przewija się dużo ludzi! Szkoła, uczelnia, biblioteka, sklep są miejscami najbardziej dogodnymi do reklamy tej pięknej idei. Opowiadaj rodzinie i znajomym, spraw, by bookcrossing ciągle się rozrastał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (37):

Sortuj komentarze:

Dominiku
+ plus za temat.
Idea ciekawa, ale gorzej wygląda w realu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Biały Kruku. Dziecko idąc do księgarni i kupując książkę (kontrowersyjną) ma niejako wybór. Decyduje się czy kupić, czy nie. Zakładam, że ma także świadomość co kupuje i jest to zaplanowane. Znajdując na ławce w parku ma łatwiejszy dostęp do takich treści (znika bariera finansowa, trafia się okazja) Samo ograniczenie do stepu do takich treści to walka z wiatrakami. Kto chce to i tak dotrze.

A co do księgarń, to może powinna być półka "tylko dla dorosłych", albo książki powinny mieć np naklejki jak na grach komputerowych? Sam bookcrossing jest ideą jak najbardziej słuszną :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Asen, ale to działa ... na prawdę, oczywiście jestem przekonany, że czasem książki giną, ale wydaje mi się, że więcej ich w obiegu przybywa niż ginie, szczególnie kiedy przejżałem podlinkowaną do artykułu stronę z której wynika, że coś co mnie dziwiło (półki bookcrossingowe) to nie jakiś szalony pomysł, a coś co istnieje i jest tego dużo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe..:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Równie nieodpowiedzialne, a nawet bardziej, jest w takim razie sprzedawanie wielu nie tyle negatywnie oddziałujących, co kontrowersyjnych książek (trafniejsze określenie) nie spod lady, tylko tak, że każdy może wejść do księgarni i je sobie przeczytać. Przyznasz, że dzieci mają do sprzedawanych w całej Polsce książek dużo łatwiejszy dostęp niż do książek, które być może ktoś kiedyś położy na ławce w parku i być może akurat one na nie trafią (sam jako taki większy dzieciak czytałem w Empiku pewną pornograficzną serię powieściową i mógłbym ją bez przeszkód kupić) - a jakoś Cię ta nieodpowiedzialność nie oburza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mówię że idea bookcrossingu jest zła. Wręcz przeciwnie, jest to bardzo dobry pomysł, który popieram. Wspomniana możliwość to wada tego przedsięwzięcia. Może nie tyle samego przedsięwzięcia co nieodpowiedzialnych ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dwunastoletnie dzieci mogą znaleźć w parku nie takie rzeczy. Dalej nie rozumiem Twoich obaw. W ten sposób należałoby niczego nie robić, bo zawsze komuś jeden element/przypadek/cokolwiek się nie spodoba i właśnie to zostanie nagłośnione - tacy już są ludzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

U mnie w małej wiejskiej bibliotece już jakiś rok jest półka do bookcrossingu ;]
Zdecydowanie, prawo autorskie trzeba przemyśleć i to nawet kilka razy ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka razy "znalazłem" książkę w poczekalni dworca ... nei zawsze przeczytałem do końca podczas podróży ale zostawiałem ją zawsze też na poczekalni dworca docelowego...
Gdzieś nawet widziałem specjalną "półkę" bookcrossingową ... generalnie świetna sprawa!
A wszystkim którzy widzą w tym naginanie prawa autorskiego radzę jesczze raz sprawe przemyslec :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Biały kruku. Przykład z Biedroniem jest trochę przejaskrawiony. Zrobiłem to specjalnie aby zwrócić uwagę, że "podrzucane" mogą być byle jakie książki o różnorodnych treściach. W ten sposób sam bookcrossing może być źle odbierany przez społeczeństwo. Ja oczyma wyobraźni widzę artykuł w pewnym tabloidzie na temat jak 12- letnie dziecko znalazło w parku biblię szatana albo coś w tym stylu z napisem "jestem uwolnioną książką..." Ludzie nie zapamiętają 5 tysięcy Mickiewiczów, Słowackich czy Gombrowiczów, zapamiętają ten jeden czyjś głupi pomysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.