Facebook Google+ Twitter

Uwolnijmy dziś książki

Książka zostawiona w tramwaju? Oczywiście, bo chce być znaleziona przez kolejnego czytelnika, który pozwoli się oczarować fabułą i bohaterami. Chce być przekazana dalej. Już jutro polska edycja Bookcrossingu!

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Picture_book_1866.jpgCzytelnictwo przeżywa kryzys. To jedno z najbardziej oklepanych stwierdzeń ostatnich lat. Co jakiś czas wymyśla się różne sposoby wskrzeszenia szlachetnego nałogu, któremu dziś oddaje się głównie młodzież, ewentualnie ludzie, którzy potrafią tak rozgospodarować karierę, ażeby móc poświęcić trochę czasu na rozwój własnego ducha. Do bibliotek nikt nigdy nie ma czasu zaglądać, ceny książek są horrendalne, a promocja działa tylko w przypadku Harry’ego Pottera, Dana Browna i Zmierzchu. Rzadko komu spoza Warszawy po drodze na największe w Polsce Targi Książki. Podobnie małą popularnością cieszą się urokliwe wieczorki poetyckie urządzane, niestety coraz rzadziej, w kawiarenkach całego kraju.

Aż tu nagle, w 2001 roku, oczywiście w Stanach Zjednoczonych, ktoś pomyślał: „Uwolnijmy książki!” I tak to się zaczęło. Do Polski bookcrossing sprowadzili łódzcy licealiści. 7 października 2003 uwolnili 400 książek, a potem poszło z górki. Obecnie w akcji uczestniczy 130 krajów. W tych krajach książki uwalnia ponad 770 tys. ludzi. Światowy Dzień Bookcrossingu przypada wprawdzie 12 czerwca, jednakże w dzień wolny ktoś mógłby przeoczyć imprezy tematyczne, dziejące się przy okazji. Dlatego nie należy się dziwić, kiedy jutro w tramwaju zostanie na siedzeniu książka. Ona chce być znaleziona przez kolejnego czytelnika, który pozwoli się oczarować fabułą i bohaterami. Chce być przekazana dalej.

Książkę uwalnia się przez wlepienie jej specjalnej karteczki, którą można otrzymać w każdej bibliotece lub wydrukować ze strony www.bookcrossing.pl. Na tej stronie można również znaleźć najważniejsze informacje dotyczące akcji. Miejsca i cele poszczególnych heppeningów. Forum, na którym ludzie umawiają się na dyskusje, informują się o położeniu poszczególnych półek bookcrossingowych, czyli miejsc przeznaczonych do uwalniania książek.

Uwolnijmy je!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

U nas znajdzie je jakiś żul i będzie miał na kilka mamrotów. :) Lepiej wydrukować e-booka i wrzucić list w butelce do rzeki. Prawdopodobieństwo, że ktoś przeczyta takie samo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat a zarazem zagadnienie problemowe: dlaczego w Polsce nie czyta się książek? Może posłużyć na ciekawą pracę badawczą. Ktoś odpowie: książki są drogie! Zgadzam się, ale czy, aby to jest główny problem? Według mnie nie! Co więcej pojęciem ceny opieczętowujemy nasze lenistwo, gdyż ileż to ciekawych pozycji książkowych znajdziemy w bibliotekach, które są nieźle zaopatrzone i to nie głównie w Harry'ego Pottera. Mało tego, w Internecie można znaleźć portale, które udostępniają ciekawe e-booki.
Dla Autorki wielki plus za podjęcie tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.