Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22599 miejsce

Uzależnienia dotyczą wszystkich grup wiekowych. Wywiad z prof. Beatą Karakiewicz

23 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie odbyła się I Wojewódzka Konferencja Naukowa „Zagrożenia XXI wieku dzieci i młodzieży szkolnej” z udziałem Pani prof. Beaty Karakiewicz.

DOROKU2011/fot.W24 / Fot. fot.W24 Wykład Pani prof. Beaty Karakiewicz był impulsem do przeprowadzenia wywiadu. Pani dr hab. n. med. prof. nadzw. Beata Karakiewicz jest Kierownikiem Zakładu Zdrowia Publicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i prezesem Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Jesteśmy na I Wojewódzkiej Konferencji Naukowej „Zagrożenia XXI wieku dzieci i młodzieży szkolnej” w Nowogardzie. Pani profesor, czy oznacza to, że dotychczas takich nie było i będą następne?Pani prof. Beata Karakiewicz - I Wojewódzka Konferencja Naukowa w Nowogardzie / Fot. Ryszard Jan Zagórski
Generalnie temat dotyczy zagrożeń XXI wieku i tutaj jest to pierwsza wojewódzka konferencja. Natomiast były konferencje, które dotyczyły innych spraw – pielęgniarskich, klinicznych. Kolejna dotyczyła opieki nad osobami starszymi. Są takie konferencje, które Zakład Zdrowia Publicznego PUM stara się organizować o różnej tematyce, w różnych miejscach, wychodząc do społeczeństwa. Wszystko po to, żeby umożliwić odbiór pewnych treści osobom, które nie mają możliwości i czasu na wyjazdy do Szczecina.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy


W jaki sposób widzicie Państwo, w gronie naukowców na Uniwersytecie Medycznym, ludzi bardziej zaawansowanych wiekowo? Seniorów. Mam na myśli uzależnienia.
Jeżeli chodzi o uzależnienia, generalnie dotyczą każdej grupy wiekowej. Mieliśmy ostatnio spotkanie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku na inny temat, kliniczny, związany z problemami przewlekłych chorób w zakresie opieki gerontologicznej czy geronto-pedagogicznej, aktywizacji osób starszych. Tematyka uzależnień jest otwarta zarówno w populacji ludzi pracujących i populacji ludzi, którzy już są nieaktywni zawodowo, a także ludzi w wieku starszym. Aktywizacja i profilaktyka uzależnień w tym zakresie jest niezmiernie ważna. W odniesieniu do osób starszych może jest nawet ważniejsza niż w odniesieniu do dzieci i młodzieży.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Krystyna
 • Krystyna
 • 09.05.2012 11:12

Nie wiadomo czy sie cieszyć z takich ko9nferencji. Co ma zwykły człowiek z tego. Kto bierze to już ma przechlapane. A w szkołach i nawet już w przedszkolach dzieją sie różne cuda i nikt o tym głosniej nie mółwi. A może robi i nie mówią.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Junjak
 • Junjak
 • 07.05.2012 10:12

Teraz taki czas ze nikt sie tym nie przejmuje. Sąsiedzi dają sobie równo, i spoko bo kto sie by wtrancał. Nikt nie chce w dziob dostać,

Komentarz został ukrytyrozwiń

W odpowiedzi na pytanie co z tego wywiadu wynika, odpowiem krótko. Musimy się wziąć za psychikę i zacząć pracować nad sobą oraz pomagać innym. Uzależnić się jest bardzo łatwo, ale wyjść z uzależnienia jest trudno.
Co innego jeśli ktoś uzależnił się od własnej żony. :) Ale, to już inny temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kowalski J
 • Kowalski J
 • 04.05.2012 10:09

Wywiad super, ale co z niego wynika.

Komentarz został ukrytyrozwiń
niepaląca
 • niepaląca
 • 04.05.2012 09:56

Palaczy trzeba zaliczyć do uzależnionych, bo terż jakoś chodzą dziwnie jak na pasku. Nie mogą bez dymka wytrzymać. Nie mówi sie p tym choć powinno. Ale to pewnie przez interes państwa. Smród czasem w autobusie taki papierosowy, że nie ma czym oddychać i niepalący sie męczom.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Halina Kwiatkowska
 • Halina Kwiatkowska
 • 26.04.2012 11:58

Mieszkam w Nowogardzie i dopiero teraz o tym ważnym wydarzeniu sie dowiaduje. Trafiam tu przypadkiem i dobrze, bo było warto.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Walewiak
 • Roman Walewiak
 • 11.05.2011 13:16

To muszą być trudne sprawy, bo takie zainteresowanie jest. Ja tam bym sie za takie sprawy nie brał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Józefie, może nie aż tak źle. Aby nie było źle trzeba uświadamiać młodzież o skutkach uzależnień. Konferencja ta ma na celu zapobieganie uzależnieniom. Aby do uzależnienia nie dochodziło, należy o nim jak najwięcej wiedzieć. Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Piotr napisał: "Jeden z bardziej istotnych tematów." Takiego zdania jest już wiele osób, jednak jeszcze zbyt mało.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Józef Kolanek
 • Józef Kolanek
 • 31.03.2011 08:44

To aż tak zle u nas jest, że takie konferencje sa. Kiedyś chyba było inaczej. Sasiad sasiadowipomagał a dzisiaj wrogiem sie robi. Uf, co to sie narobilo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeden z bardziej istotnych tematów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.