Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uzależnienia dotyczą wszystkich grup wiekowych. Wywiad z prof. Beatą Karakiewicz

Ryszard Zagórski
Ryszard Zagórski
Pani prof. Beata Karakiewicz - I Wojewódzka Konferencja Naukowa w Nowogardzie
Pani prof. Beata Karakiewicz - I Wojewódzka Konferencja Naukowa w Nowogardzie Ryszard Jan Zagórski
23 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie odbyła się I Wojewódzka Konferencja Naukowa „Zagrożenia XXI wieku dzieci i młodzieży szkolnej” z udziałem Pani prof. Beaty Karakiewicz.

Wykład Pani prof. Beaty Karakiewicz był impulsem do przeprowadzenia wywiadu. Pani dr hab. n. med. prof. nadzw. Beata Karakiewicz jest Kierownikiem Zakładu Zdrowia Publicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i prezesem Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Jesteśmy na I Wojewódzkiej Konferencji Naukowej „Zagrożenia XXI wieku dzieci i młodzieży szkolnej” w Nowogardzie. Pani profesor, czy oznacza to, że dotychczas takich nie było i będą następne?
Generalnie temat dotyczy zagrożeń XXI wieku i tutaj jest to pierwsza wojewódzka konferencja. Natomiast były konferencje, które dotyczyły innych spraw – pielęgniarskich, klinicznych. Kolejna dotyczyła opieki nad osobami starszymi. Są takie konferencje, które Zakład Zdrowia Publicznego PUM stara się organizować o różnej tematyce, w różnych miejscach, wychodząc do społeczeństwa. Wszystko po to, żeby umożliwić odbiór pewnych treści osobom, które nie mają możliwości i czasu na wyjazdy do Szczecina.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

W jaki sposób widzicie Państwo, w gronie naukowców na Uniwersytecie Medycznym, ludzi bardziej zaawansowanych wiekowo? Seniorów. Mam na myśli uzależnienia.
Jeżeli chodzi o uzależnienia, generalnie dotyczą każdej grupy wiekowej. Mieliśmy ostatnio spotkanie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku na inny temat, kliniczny, związany z problemami przewlekłych chorób w zakresie opieki gerontologicznej czy geronto-pedagogicznej, aktywizacji osób starszych. Tematyka uzależnień jest otwarta zarówno w populacji ludzi pracujących i populacji ludzi, którzy już są nieaktywni zawodowo, a także ludzi w wieku starszym. Aktywizacja i profilaktyka uzależnień w tym zakresie jest niezmiernie ważna. W odniesieniu do osób starszych może jest nawet ważniejsza niż w odniesieniu do dzieci i młodzieży.

Przejrzałem stronę internetową Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego i wnioskuję, że krzewienie zdrowia jest priorytetowym zagadnieniem?
Strona internetowa PTZP jeszcze nie jest zmieniona ponieważ ja jestem prezesem od tej kadencji. Pozwolę sobie przekazać statut towarzystwa, gdzie mamy dość dobrze opisane cele działania oraz sposób realizacji tych celów. Zarówno w zakresie szkoleń, konferencji i innych
działań. Wszystko co jest w nim napisane jest aktualne i obowiązujące.

Dziękuję za ten ważny dokument. Pani profesor, czy widzicie jakąś potrzebę współpracy z Uniwersytetami Trzeciego Wieku?
Jak najbardziej. Uniwersytet Trzeciego Wieku jest przeze mnie oceniany jako najprężniej działająca organizacja pozarządowa w Polsce. To co mnie spotkało ostatnio w kontakcie bezpośrednim w czasie konferencji, która odbyła się na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie to oczekiwanie od nas, od środowiska zdrowia publicznego tej wiedzy w zakresie programów promocji zdrowia, realizacji zadań z obszaru ochrony zdrowia, aktywizowania i profilaktyki. Ludzie do mnie podchodzili i w kuluarach rozmawialiśmy na różne tematy. Także o możliwościach zorganizowania tego typu spotkań.

Pani profesor, czy możemy się spodziewać nowych szkoleń, konferencji?
Ja mam kilka pomysłów i planów, których nie będę zdradzać na razie, bo jestem w trakcie załatwiania pewnych spraw logistycznych i organizacyjnych. Ale już pierwsze spotkanie 31 maja, propagowałam aby osoby UTW mogły wziąć udział. To jest takie szkolenie sektora rządowego i organizacji pozarządowych w zakresie programów promocji zdrowia.

O czym będzie mowa na tym spotkaniu?
Będziemy mówić dość dużo o zdrowiu psychicznym, ponieważ ostatnio wyszedł dokument Narodowy Program ochrony zdrowia psychicznego&#8221. Myślę, że to jest obszar w ramach którego będzie można rozmawiać o profilaktyce uzależnień osób starszych, osób zagrożonych różnymi zdarzeniami ryzykownymi w obszarze funkcjonowania psychicznego. Tam będzie możliwość postawienia kropki nad i w celu zrobienia kroku dalej w celu dalszej pracy nad tymi problemami.

Pani profesor, kontekst związany z Uniwersytetem Trzeciego Wieku szczególnie mnie ucieszył, bo w Nowogardzie tworzymy UTW i liczymy na współpracę.
Bardzo proszę, ja jestem otwarta. Możemy umówić się co do różnych działań także wyjazdowych i możemy przyjechać tutaj do Państwa aby przeprowadzić ustalone tematy.

Dziękuję Pani profesor za już, a o jeszcze będziemy prosić.

więcej o konferencji

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto