Facebook Google+ Twitter

Uzależniona od uzależnionych

Agnieszka Sieniawska, 24-letnia prawniczka od pół roku kieruje pierwszym w Polsce Biurem Praw Osób Uzależnionych. Można ją spotkać na Chmielnej 26 w Warszawie; tam bowiem mieści się biuro Rzecznika.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. J. Turczyk /PAPDlaczego taka delikatna, młoda dziewczyna zajęła się tak trudnymi tematami zamiast robić karierę jako adwokat?
Trudne tematy… tylko pozornie wydają się trudne. Przeciętny człowiek nie ma kontaktu z osobami uzależnionymi, stąd też ma wyobrażenie, że zajmowanie się tymi ludźmi jest "trudne". A przez to, że mało się mówi o nich w mediach, narastają stereotypy, a w ich efekcie - stygmatyzacja. Także, pomaganie uzależnionym nie jest "trudne". Zresztą, z czasem to ja niemal uzależniłam się od pracy, która mnie pochłonęła, stała się inspiracją przestała ograniczać jedynie do zagadnień z zakresu prawa.

Co to znaczy?
W pracy jaką wykonuję jestem dla swoich klientów nie tylko prawnikiem, ale także koleżanką, doradcą, kreatorem pomysłów zmiany prawa. Ten temat mnie wciągnął. Okazał się fascynujący, a ludzie których spotkałam - także osoby uzależnione, które walczą o swoje prawa, leczą się - inspirujące i serdeczne. Komuś kto brał heroinę przez 16 lat, a po drodze zakaził się HIV, stracił ogromnie wiele - w tym rodzinę, zdrowie, czas w którym mógł zdobywać wiedzę, kształcić się - naprawdę trudno wrócić do życia, ale… widzę, że to się udaje! To ogromnie budujące, móc obserwować, jak osoba która pozornie była przegrana i stracona dla społeczeństwa, dokonuje takich zmian w swoim życiu, zadaje sobie taki trud którego przeciętny człowiek nawet nie potrafi sobie wyobrazić i odnosi sukces! Na co dzień w biurze pracuję właśnie z takimi ludźmi - osobami stowarzyszonymi w organizacji JUMP 93. To w ramach ich działań został powołany program zajmujący się prawami osób uzależnionych.

A co robisz jako koordynator Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych dla klientów?
Przede wszystkim udzielam porad prawnych i sporządzam pisma procesowe dla osób mających problemy prawne w związku z zażywaniem narkotyków. Od czerwca 2009 zgłosiło się 45 klientów. Większość z nich ma problemy z zakresu prawa karnego, art. 62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii nakazującego karać za posiadanie każdej ilości substancji psychoaktywnych nawet do 3 lat więzienia. Polska ma jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw, więc posiadając nawet 0,5 grama marihuany można wpędzić się w niezłe tarapaty. Zwłaszcza gdy nie zna się swoich praw, co jest nagminne i niestety często wykorzystywane przez policję.
W sprawach, gdzie podmiotami postawionymi w stan oskarżenia za posiadanie narkotyków są natomiast osoby już uzależnione wnoszę do sądu pismo, w których podaję powody do umorzenia postępowania karnego oraz zaznaczam, że sprawa jest monitorowana przez Rzecznika Praw Osób Uzależnionych. Nieraz to pomaga. Warto bowiem zwracać uwagę sądu na nieprawidłowości w polskim ustawodawstwie i odwoływać się do ludzkiego rozsądku, propagując zasadę "leczyć zamiast karać", która powinna mieć pierwszeństwo w stosunku do osób uzależnionych.

Dużo jest takich "nieprawidłowości"?
Dużo. Przykładem najlepiej obrazującym absurdalność obowiązujących przepisów prawa, jak i nieracjonalnych rozwiązań stosowanych wobec osób uzależnionych w Polsce jest przypadek Władka z Gdańska, który zmuszony jest codziennie dojeżdżać z Gdańska do Krakowa w celu otrzymania leku. Władek jest pacjentem programu substytucyjnego, w ramach którego osobom uzależnionym podawany jest substytut, najczęściej metadon - lek przeciwbólowy, który stosowany jest w terapii uzależnień. Na terenie całego Pomorza nie funkcjonuje ani jeden program terapii substytucyjnej. Wydaje się możliwe pozwanie Urzędu Miasta Gdańska za
brak powołania takiego programu i pośrednio narażanie zdrowia pacjentów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

dobrze że taka instytucja powstała:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie :-) nie CHCIałA dać swojego zdjęcia :-) więc wybrano w serwisie jakiekolwiek pasujące :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chwilowo dla zmyłki ucharakteryzowana na inspektora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na zdjęciu, inspektor w akcji ważenia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.