Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19011 miejsce

Używane okręty dla Marynarki Wojennej? Zyska tylko przemysł niemiecki

Jak podaje portal Defence24, Polska zamierza na zasadzie leasingu przejąć od niemieckiej marynarki dwa używane okręty podwodne U-212. To zła wiadomość zarówno dla polskiego przemysłu stoczniowego, jak i dla samej Marynarki Wojennej RP.

U-212 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Uboot-Klasse_211_A.jpgOd dłuższego czasu polscy decydenci zapowiadali szeroko zakrojoną modernizację sprzętu Marynarki Wojennej, czego elementem miał być zakup trzech nowoczesnych okrętów podwodnych. Powinny one zostać zbudowane oraz remontowane w polskich stoczniach. Jako potencjalnych dostawców wskazywano niemiecki HDW z okrętem U-214, francuski DCNS z okrętem Scorpene oraz hiszpańską Navantia'ę z okrętem S-80. Jednym z głównych warunków zakupu była możliwość przenoszenia rakiet manewrujących dalekiego zasięgu (o zasięgu nawet do 500 km), mogących atakować cele morskie i lądowe. Tak uzbrojone jednostki miały stać się główna bronią polskiej Marynarki Wojennej.

Jak donosi portal Defence24, od dłuższego czasu prowadzone były rozmowy na temat przejęcia od Deutsche Marine dwóch używanych, ośmioletnich U-212. Wywierano nawet naciski na polską Marynarkę Wojenną, aby ta zmieniła swoje wymagania względem okrętów podwodnych w taki sposób, aby można było brać pod uwagę właśnie U-212. Według Defence24 umowa ma zostać podpisana już jesienią tego roku. Jest to informacja o tyle prawdopodobna, że do dzisiaj nie rozpoczęto dialogu technicznego, dotyczącego okrętów podwodnych, jak to miało miejsce w przypadku okrętów obrony wybrzeża Miecznik czy niszczyciela min Kormoran II. Ministerstwo Obrony Narodowej odmawia w tej sprawie komentarza.

Jeśli te informacje okażą się prawdziwe, stracą na tym polskie stocznie, które miały wybudować okręty oraz je serwisować. Na transakcji zyska wyłącznie przemysł niemiecki, który będzie prowadził remonty okrętów. W tym miejscu przypomina się historia „bezpłatnego” przekazania amerykańskich fregat, które kosztowały Polskę ogromne pieniądze. Na transakcji straci również Marynarka Wojenna, gdyż U-212 nie może przenosić rakiet manewrujących dalekiego zasięgu, co było priorytetem przy wyborze nowych jednostek. Marynarka straci możliwość projekcji siły w głębi lądu, co jest istotnym czynnikiem odstraszania.

W tym miejscu można mieć tylko nadzieję, że plany zakupu trzech okrętów podwodnych w ramach przetargu nie zostaną porzucone, a niemieckie U-212 będą służyły tylko do czasu wprowadzenia nowych jednostek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Przy tego rodzaju dyskusjach zawsze proponuję, by rozważyć zakup 2 krążowników i 2 lotniskowców... Wtedy będziemy "uzbrojeni" po zęby...
Widać, że lobby MW chce nadal Polakom robić wodę z mózgu. I dobrze! Jak się daje, to czemu nie korzystać...! Etaty, odpowiedni prestiż, ładne mundurki, piękne parady z udziałem MW. Same pozytywy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oby to co napisała "Polska Zbrojna" okazało się prawdą. Tylko dziwne, że nic się nie dzieje w sprawie kupna okrętów podwodnych. Do 2022 mają być już 2 a to wbrew pozorom bardzo mało czasu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Także za "Polską Zbrojną": "Na nowe uzbrojenie i sprzęt wojskowy dla Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej resort obrony zamierza wydać prawie sto trzydzieści miliardów złotych. Projekt unowocześnienia Marynarki Wojennej jest, po budowie systemu obrony powietrznej, drugim najdroższym programem. Przewiduje on kupno do 2026 roku trzech niszczycieli min – kryptonim „Kormoran II”, trzech okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min – kryptonim „Czapla”, trzech okrętów obrony wybrzeża – kryptonim „Miecznik” oraz trzech okrętów podwodnych. MON na nowe okręty chce przeznaczać około miliarda złotych rocznie."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na łamach "Polski Zbrojnej": "Rozważamy zakup trzech nowych okrętów podwodnych. Nie prowadzimy zaś żadnych rozmów na temat leasingu" – mówi Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony narodowej. W ten sposób dementuje informacje, jakie pojawiły się w mediach w ostatnich dniach, że wojsko chce leasingować niemieckie, używane okręty podwodne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jak podaje portal Defence24, Polska zamierza na zasadzie leasingu przejąć od niemieckiej marynarki dwa używane okręty podwodne U-212."

"W tym miejscu można mieć tylko nadzieję, że plany zakupu trzech okrętów podwodnych w ramach przetargu nie zostaną porzucone, a niemieckie U-212 będą służyły tylko do czasu wprowadzenia nowych jednostek."

To jest moim zdaniem całość informacji zawartych w tekście.
Pozostała treść jest spekulacją ("Ministerstwo Obrony Narodowej odmawia w tej sprawie komentarza") i domniemaniem. Nie wiemy jakie mają być koszty leasingu, nie wiemy jaką kwotę MON planuje przeznaczyć na zakup trzech nowych okrętów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.