Facebook Google+ Twitter

V edycja programu "Szkoła bez przemocy"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-07 12:43

V edycja programu "Szkoła bez przemocy" ma na celu zmianę podejścia rodziców i włączenia ich w aktywne życie szkoły. Program obejmuje m.in. warsztaty makroregionalne, sesję superwizyjną w Warszawie, cykl wywiadów ze znanymi rodzicami. Nagrodą dla uczniów będzie letni obóz wakacyjny.

Szkoła bez przemocy / Fot. Materiały organizatoraPolscy rodzice są niepoprawnymi optymistami. Idealizują swoje dzieci oraz szkołę, do której chodzą. Rzadko dostrzegają wartkie dla szkoły problemy. Główną przyczyną niewiedzy rodziców jest przede wszystkim ich słabe zaangażowanie w życie szkoły. Średnio, co czwarty rodzic nie utrzymuje żadnych kontaktów ze szkołą swojego dziecka.

V edycja programu „Szkoła bez przemocy” ma na celu podkreślenie kluczowej roli rodzica
w prawidłowym funkcjonowaniu szkoły; będzie również probą zmiany podejścia rodziców i włączenia ich w aktywne życie szkoły.

Do szkół, podobnie jak w ubiegłych edycjach drogą mailową została wysłana informacja i zaproszenie do udziału w V edycji programu „Szkoła bez przemocy”.

W tym roku szkoły, które zgłoszą chęć uczestnictwa w Programie będą musiały zobowiązać się
do przynajmniej trzech z poniższych działań:
- zainicjowania przedsięwzięcia z wolontaryjnym zaangażowaniem rodziców (zajęcia pozalekcyjne),
- zorganizowania spotkania nt. profilaktyki agresji z rodzicami,
- wprowadzenia programu integracji nowych uczniów i rodziców,
- przeprowadzenia zajęć profilaktycznych (przemocy, uzależnienia) dla co najmniej 1/3 uczniów,
- zorganizowania warsztatów dla wszystkich pracowników szkoły nt. profilaktyki agresji,
- zorganizowania Dnia Szkoły bez Przemocy

Program


W ramach programu obędą się cztery dwudniowe warsztaty makroregionalne. Uczestnicy przez dwa dni będą zdobywać teoretyczną i praktyczną wiedzę z jednego wybranego tematu. Ci, którzy ukończą szkolenie i zrealizują mini warsztaty, otrzymają tytuł Konsultanta programu społecznego "Szkoła bez przemocy" w zakresie odbytego tematu szkolenia.

Tytuł Konsultanta nauczyciele będą mogli zdobyć w zakresie czterech proponowanych tematów szkoleń:
- Działania interwencyjne w szkole,
- Pomoc ofierze przemocy i agresji szkolnej,
- Budowanie partnerstwa szkoły i rodziny,
- Reagowanie na agresję.

Kontynuując promocję idei wolontariatu zorganizowany zostanie również konkurs na projekty wolontaryjne. Dodatkowym elementem będzie zaproszenie do konkursu rodziców. Szkoły będą
się rejestrować do udziału w konkursie za pośrednictwem strony internetowej, zamieszczając przygotowane projekty, a warunkiem udziału będzie deklaracja zaangażowania w jego realizację przedstawicieli rodziców.

Nagrodą dla uczniów będzie letni obóz wakacyjny - II edycja Letniej Szkoły Liderów Wolontariatu - dla trzech szkół (podstawowej, gimnazjum, i ponadgimnazjalnej; z każdego typu szkoły po dwóch uczniów) ze wszystkich województw. Ponadto reprezentanci kół wolontariatu i rodziców zostaną zaproszeni na uroczystą galę rozdania nagród w Belwederze, zaplanowaną wstępnie na 6 czerwca 2011 r.

Dla grupy około 150 osób, które uzyskały tytuł Konsultanta „Szkoły bez przemocy” w IV edycji zorganizowana zostanie sesja superwizyjna w Warszawie. Sesja ma na celu przede wszystkim wsparcie merytoryczne Konsultantów w realizowanych przez nich programach, pomoc w udoskonaleniu systemu nauczania, wymianę doświadczeń i wniosków z przeprowadzonych szkoleń. Superwizja jest metodą rozwoju zawodowego i zwiększania efektywności pracy. Polega na konsultowaniu swojej pracy, dzieleniu się trudnościami, wątpliwościami, wymianie doświadczeń i generowaniu nowych pomysłów i rozwiązań

Nowym działaniem w ramach V edycji będzie cykl wywiadów ze znanymi rodzicami – ludźmi świata show biznesu utożsamianymi z rodzicielstwem aktywnym, twórczym, ale z drugiej strony z ludźmi będącymi zwykłymi rodzicami, którzy stają lub za chwilę staną przed uniwersalnymi problemami wychowawczymi. Wywiady będą publikowane przez cały czas trwania V edycji na łamach dzienników regionalnych w regularnych odstępach czasowych. Przewidzianych jest około 6-8 wywiadów. Cykl rozpocznie wrześniowy wywiad z rodzicem zaproszonym na konferencję międzynarodową do panelu dyskusyjnego.

Kalendarium wydarzeń:

1 września - Nowy rok szkolny i start V edycji Programu

15 września - Europejski Kongres Przeciwdziałania Przemocy Szkolnej/Publikacja raportu rocznego "Szkoły bez przemocy"

16-17 września - Warsztaty dla Wychowawców Roku 2010
[
b]24-25 września[/b] - Warsztaty dla opiekunów kół wolontaryjnych

Październik 2010 - Sesja superwizyjna dla Konsultantów Programu

21 listopad - Zakończenie rejestracji internetowej szkół do V edycji

Ogłoszenie konkursu na najlepsze projekty wolontaryjne

Rozpoczęcie cyklu Warsztatów Makroregionalnych

6-12 grudnia - Tydzień Wolontariatu

od 1 stycznia - Realizacja projektów wolontaryjnych zgłoszonych do konkursu

luty 2011 - Zakończenie cyklu Warsztatów MakroregionalnychWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.