Facebook Google+ Twitter

V Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Od wczoraj trwa V Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, czyli konstruktywna dyskusja przedsiębiorców, uczelni oraz przedstawicieli polityki nad rozwojem oraz innowacją małych i średnich przedsiębiorstw.

Wczoraj rozpoczął się V Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Kongres potrwa od 12 – 14 października, obejmuje 50 sesji panelowych, a także liczne warsztaty i szereg spotkań z udziałem ekspertów z Polski i zagranicy.

Uroczysta Inauguracja

V Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw rozpoczął się o godzinie 11:00 uroczystą Inauguracją, podczas której został przeczytany list Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Premier Ewy Kopacz. Następnie przemówił Wiceminister Rady Ministrów i Minister Gospodarki, Janusz Piechociński.

- Trzeba zachęcać młodych do przedsiębiorczości – podkreślił w swoim przemówieniu - W Polsce rośnie kolejne pokolenie przedsiębiorców, nie możemy pozwolić, aby ich energia została zużyta na biurokrację. Potrzebujemy totalnej zmiany pomiędzy przedsiębiorczością, administracją, a otoczeniem – stwierdził premier Piechociński

W telekonferencji o podatkach mówił Rzecznik Praw Człowieka – dr Adam Bodnar. Nawiązał do reformacji systemu sądowego prawa cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem kosztów postępowania cywilnego. Ponadto polski rzecznik mówił o odpowiedzialności państwa wobec niesłusznego karania obywateli, czyli o wysokości odszkodowań pokrzywdzonych przez niesłuszne decyzje sądu.

Kolejnym gościem honorowym była Komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw, Ewa Bieńkowska. Jednak nie mogła osobiście pojawić się na kongresie, w związku z tym zaprezentowano nagranie z przemówieniem Pani komisarz.

Uroczystego otwarcia V Europejskiego Małych i Średnich Przedsiębiorstw dokonał były premier polski - Prof. Jerzy Buzek.

- Na tym kongresie mówimy jak na duże problemy odpowiedzieć lokalnie – zwraca uwagę Prof. Buzek

- Jak mali i średni przedsiębiorcy mają się znaleźć w złotym trójkącie? To podstawowe pytanie tego kongresu. Za każdym razem mamy wielkie wyzwania na kongresie. Przygotowujemy się nie tylko na lepsze czasy, ale również na te gorsze – dodał

Złoty trójkąt rozwoju Jerzego Buzka tworzą trzy istotne obszary: gospodarka – nauka – samorząd, a więc i trzy środowiska: przedsiębiorców, uczelni, polityków / samorządów, bez ich współpracy, zdaniem profesora, rozwój państwa nie jest w pełni możliwy.

Debata Kamila Durczoka

O godzinie 12:20 rozpoczęła się pierwsza debata polityczno - gospodarcza, którą poprowadził Kamil Durczok. Temat debaty: Przedsiębiorcy, Przedsiębiorczość, Gospodarka – też potrzebują zmian.
Najpierw poruszono kwestię górnictwa w Polsce. Tutaj swoje poglądy w zakresie sektora górnictwa, przedstawił lider partii Nowoczesna – Ryszard Petru:

- Górnictwo musi być prywatne – stwierdza - Trzeba mówić górnikom wprost, nie ściemniać – stanowczo dodaje
Nieodłącznym, wywołującym burzliwe emocje tematem dotyczącym gospodarki, są oczywiście podatki .

- Myślę, że w gospodarce potrzebny jest pragmatyzm, nie doktrynerstwo. System podatkowy trzeba podać rewolucyjnym zmianą (…) Ten system wywołuje patologię, jest niesprawiedliwy – zauważa Poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld

Według ekspertów podstawą do zmian jest zaufanie do przedsiębiorców.

- Trzeba zaufać przedsiębiorcą, a nie zakładać, że są przestępcami, tak zwykle się zakłada. System zakłada na Nas haki, okazuje się, że biurokracja Nas zjadła – mówi Ryszard Petru

- Wyłączyliśmy prawo do podejmowania ryzyka. Państwo ma podejmować decyzję za przedsiębiorców czy im wolno, czy nie wolno. Ludzie nastawieni na szerzenie swobody gospodarczej w Polsce są w mniejszości – zdanie posła Szejnfelda

- Mamy olbrzymi deficyt rozmowy, mamy olbrzymi deficyt kompromisu – zauważa premier Piechociński – Sprawy wspólnotowe nam nie wychodzą. Umiejętność połączenia sił – podkreśla

Dyskusja oscylowała wokół prawa gospodarczego, obietnic polityków oraz ich skutków dla przedsiębiorców. Ponadto został poruszony temat roli mediów wobec przedsiębiorców, w szerokim znaczeniu tego słowa. Nie obyło się bez przerywania rozmówcy, niegrzecznych docinek w stronę redaktora Durczoka, a także nieudolnych prób tłumaczenia niezrealizowanych obietnic. Brak kultury ekspertów czy zbyt mocne pytania prowadzącego?

Panel Prof. Jerzego Buzka

O godzinie 13:10 przyszła kolej na panel dyskusyjny dotyczący Najnowszych trendów wspierania przedsiębiorczości w Europie i na świecie, prowadzony przez Prof. Jerzego Buzka. Profesor nawiązywał do zagrożeń ochrony środowiska, przeludnienia, ale również do małej ilości ludności w niektórych regionach Europy. Zdaniem Przewodniczącego Grupy Pracodawców w Europejskim Komitecie Ekonomiczno - Społecznym, Jacka Krawczyka:

- Głos przedsiębiorców średnich, dużych, ale i też małych nie jest zrozumiały. Z jednej strony jest słyszalny, ale z drugiej strony zakłada się im kagańce – mówi przewodniczący

Prof. Buzek prosi o ocenę decyzji Unii Europejskiej dotyczących przedsiębiorstw z punktu widzenia Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - Bożeny Lublińskiej – Kasprzak:

- Staramy się śledzić co się dzieje na wszystkich poziomach przedsiębiorczości. Robimy to poprzez współpracę z licznymi regionami, liczne porozumienia międzynarodowe. Jutro podpisujemy porozumienie z Turcją ws. mikro i małych firm. Rośnie znaczenie kobiet w biznesie i instytucje powinny o tym pamiętać – podkreśla Bożena Lubińska – Kasprzyk

Pani Prezes Lubińska – Kasprzak twierdzi, iż innowacja w Polsce nie opiera się na synergicznym działaniu:

- Brakuje nam spajania pewnych rzeczy i działania synergicznego w rozwoju przedsiębiorstw. Coraz więcej młodych ludzi zakłada firmy, mają trochę inne podejście do biznesu. Nie opiera się na badania marketingowych, a na testowaniu produktów. Bardzo mocny jest trend samo zatrudnień, trend freelancera. Mówi się, że w przyszłości coraz więcej osób będzie tak pracować – wylicza Pani prezes

Zdaniem Jacka Krawczyka, wspieranie przedsiębiorczości w Polsce i Europie odbywa się m.in. poprzez:

- Otwarcie wzajemnych rynków zamówień publicznych będzie miało świetne odzwierciedlenie. Jeśli nastąpi forma liberalizacji, dla rynku małych i średnich firm jest absolutnie wielką szansą, dlatego my musimy te negocjacje zwłaszcza jako Polska popierać – mówi przewodniczący

Zaś według Posła do Parlamentu Europejskiego, a także w latach 1998-2002 Marszałka Województwa Śląskiego - Jana Olbrychta, istotny dla wsparcia przedsiębiorców przez samorządy jest ich wspólny dialog.

- Władze regionalne muszą wyjść do przedsiębiorców i pokazać, gdzie mają szukać. To jest aktywna polityka dla przedsiębiorców. Pieniądze europejskie mają wymusić pozytywną zmianę, pozytywne trendy – mówi Jan Olbrycht.

W debacie prowadzonej przez Profesora Jerzego Buzka, eksperci wypowiadali się m.in. w kwestii wsparcia państwa i jego instytucji dla firm, wsparciu przedsiębiorców przez samorządy terytorialne oraz o różnych organizacjach wspierających przedsiębiorców. Jednak tym razem eksperci wykazali więcej klasy w swoim zachowani, co oczywiście jest również wyrazem szacunku dla prowadzącego.

V Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw będzie jeszcze obfitował w liczne, niemniej żywe panele dyskusyjne, z których z całą pewnością zaczerpniemy świeże poglądy na znane już sytuacje. Nadto jest on okazją do dyskusji o rozwoju polskiego i światowego sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także sytuacji gospodarczej polski i możliwościach dla młodych przedsiębiorców.

Zakończenie Inauguracji

O godzinie 14:10 odbyło się uroczyste wręczenie Honorowej Złotej Odznaki XXV-lecia Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Panu Prof. Jerzemu Buzkowi oraz wręczenie Certyfikatów Honorowych Ambasadorek Przedsiębiorczości Kobiet. Wyróżnione ambasadorki to Inicjatorka i Organizatorka Światowego Forum Gospodarczego Women in Leadership – Sophie Le Ray, Założycielka i Dyrektor Zarządzający ALHAMBRA Amerykańskiej Izby Gospodarczej - Ajum Malik, Wiceprezes Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej Florydy i obu Ameryk – dr Ewa Piacentile. Tak nastąpiło zakończenie uroczystości Inauguracji Kongresu. O godzinie 15:00 m.in. ruszyła uroczysta sesja Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, skupiająca się na temacie „Rewitalizacja terenów zdegradowanych szansą na rozwój gospodarczy regionu” w Sali Sejmu Śląskiego. Program Kongresu można znaleźć na oficjalnej stronie V Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Wybrane panele dyskusyjne będą emitowane online za pomocą live stream. Harmonogram:

• Kryzys przywództwa – 12.10. godz. 15.00 – 17.00
• Inwestycje w unikalne rozwiązania – 13.10.godz. 9.00 – 11.00
• Szkolnictwo a przedsiębiorczość – 13.10. godz. 14.00 – 16.00
• Debata o przyszłości Śląska – 13.10 godz. 16.15 – 18.00
• Do innowacji jeden krok – 14.10 godz. 9.00 – 11.00

Link do transmisji online: ekmsp.eu/pl/program/streaming/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.