Facebook Google+ Twitter

V Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Zapal świecę

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-01-27 18:04

27 stycznia w Warszawie ( jak i w innym miejscowościach w kraju)po raz kolejny odbywają się uroczystości związane z V Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Oddaj cześć ofiarom wydarzeń II wojny światowej i o godzinie 18 zapal świecę.

 / Fot. Ewa KrzysiakPo raz kolejny 27 stycznia w Warszawie odbywają się uroczystości związane z V Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Oddaj cześć ofiarom wydarzeń II wojny światowej i o godzinie 18 zapal świecę.

„Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godzinie 18:00 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę – apeluje Gołda Tencer. – Niczym gorejąca świeca musi płonąć w nas pamięć o tych, którzy tak bardzo cierpieli. Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości.”

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (32):

Sortuj komentarze:

Jerzy Ulicki-Rek
  • Jerzy Ulicki-Rek
  • 14.09.2010 11:22

"Testament znaleziony w komorze GAZOWEJ"

Wiem ,ze dzisiaj odejde
aby ujrzec wkrotce
Miliony tych ,ktorzy wczesniej
kroczyli ta droga...

Jestem jedna z ostatnich
i wkrotce na swiecie
Z istot mi najblizszych
nie bedzie nikogo...

W rocznice mej smierci
usiadzcie pospolu
Swiece zapalcie w oknie-
niech plonie do rana

Bede wtedy znowu
zyla w waszych myslach
Kochajaca Was zawsze-
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Wesz-
....Zagazowana... "

Jerzy Ulicki-Rek


J

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Macieju nie widzę sprzeczności w tym, by pomagać żywym i jednocześnie oddawać cześć zmarłym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Magdo, świat już dawno jest przewrócony.

Panie Rafale, nie jestem katolikiem. I nie uważam żeby kościół który bardziej ceni ludzką tradycję od Pisma Świętego był prawidłowy. Czego można się zresztą spodziewać po kośćiele któego przywódcę zwą "Vicarius Fili Dei" (proszę dodać liczby rzymskie w tej nazwie - zgroza!)??
Osobiście, współczuję narodowi izraelskiemu. Jednak, to nie zwalnie mnie od myślenia i łączenia faktów (kiedyś miałęm incydent dedektywistyczny). Skoro sami chcieli aby "krew spadł na nas i dzieci nasze" to spaść musiała. I niech więcej nie spada! Dość, już tego wszystkiego. Porzuć czas uprzedzenia i stereotypy - patrzmy na to co łączy nas.

Pani Marto (przepraszam że na końcu, ale staram się wg kolejności postów odp) ależoczywiście że polacy przyzwolili, gdyby tak inaczej nie było to było by inaczej, ale co tu gdybać będziemy...

"Za bardzo się przejmujesz, wiesz? Tym co było, i tym co będzie też. Przeszłość to historia, jutro - przyszłość, a dziś to dar losu - a dary są po to aby się nimi cieszyć. :)"
[sparafrozowany cytat z filmu, chyba kung-fu panda ;p]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo, ja szanuję oczywiście decyzje innych. Broń mnie Boże żeby było inaczej. Ale oburza mnie ten fakt, że tak można zapomnieć o żyjących potrzebujących a potem "wystarczy" zanieść świeczkę na ich grób choćby symboliczny aby zagłuszyć głos sumienia... :\

| co byśmy dziś zrobili zabójcom naszego Boga? |

kocham Żydów, chrześćijanie są nazwani "nowym Izraelem" który dziedziczy prawa dane przez Boga Żydom aby je głosili całemu światu, nie chowając pod korcem //Biblia jest najmąrzejsza//

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Powiedzmy wprost mówienie o rasizmie państwa Izrael jest tematem tabu, kwestią niepoprawną politycznie."
Z tym się akurat zgodzę. To, że się samemu było ofiarą, nie daje nikomu specjalnych praw i nie upoważnia do zadawania cierpień innym. Tylko żeby to zmienić, nie można działać ani wypowiadać się w nieprzemyślany sposób, dając tym samym argumenty obrońcom tego tabu. A według mnie takim nieprzemyślanym działaniem są próby lekceważenia Holokaustu. Zwłaszcza przez Polaków, którzy również zostali uznani przez nazistów za "niższą rasę".

Program ONR znam z tej strony: http://www.onr.h2.pl/strona/historia.php I będę się przy tej obłudzie upierać, bo nie znalazłam tam ani słowa o Niemcach, choć okresie powstawania tego programu Jungdeutsche Partei in Polen liczyła prawie 50 tys. członków i miała bliskie związki z NSDAP.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.01.2010 12:55

Tylko skąd ta dysproporcja w informowaniu o zbrodniczości i rasizmie państwa Izrael w stosunku do zbrodni na społeczności żydowskiej ? Powiedzmy wprost mówienie o rasizmie państwa Izrael jest tematem tabu, kwestią niepoprawną politycznie.

Litości z tym ONR. Poczytaj ich program, to dlaczego uważali, że żyd/Żyd nie może być Polakiem i potem wypowiadaj się o obłudzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dawidzie, wszyscy ci panowie byli narodowcami i każdy musiał mieć po mieczu germańskich przodków (w mniej lub bardziej odległej przeszłości). Mimo to czuli się Polakami. Podobnie jak mnie walijscy antenaci nie przeszkadzają czuć się Polką. Skoro tak, to obłudą byłoby utrzymywanie, że Polak narodowości żydowskiej nie może nim być. Tyle w kwestii genów.
Natomiast co do holokaustu, to każdy akt ludobójstwa zasługuje na kategoryczne potępienie i nie można sobie pozwolić na umniejszanie go ze względu na pochodzenie ofiary. Potępiam holokaust tak samo jak zbrodnie popełniane na Palestyńczykach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.01.2010 12:34

Marta zanim się zabierzesz za coś poczytaj na ten temat :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dawidzie, paradoksalnie dzieje ruchu narodowego (w tym ONR-u) pokazują, że o niczym nie decydują geny. Jan Mosdorf, Henryk Rossmann, Tadeusz Todtleben, Marian Reutt, Aleksander Heinrich, Antoni Goerne, Edward Kemnitz - nazwiska tych działaczy nie brzmią po polsku. Świadczą raczej o germańskich korzeniach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Macieju, mistycyzm to niebezpieczna drogą. Idąc nią, należałoby stwierdzić, że Polacy również dali przyzwolenie na cierpienie, głosząc narodowy mesjanizm...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.