Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15846 miejsce

V Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera. 25 artystów zawita do ośmiu miasteczek Lubelszczyzny

Warsztaty tańca, iluzji i gotowania. Wszystko po to, by przyswoić mieszkańcom postać i twórczość Isaaca Singera. Podczas pierwszej edycji, w 2011 roku, impreza zawitała do czterech miejscowości. Tym razem autobus z 25 artystami i wolontariuszami odwiedzi osiem miast i miasteczek Lubelszczyzny.

 / Fot. Maciej Bielec (aip)- Wcześniej pojechaliśmy do tych miejscowości. Zapytaliśmy mieszkańców, czego od nas oczekują. Ustaliliśmy, że społeczność lokalna będzie współtworzyć festiwal - podkreśla Joanna Krauze, koordynatorka projektu. Na przykład w Bychawie będzie performance teatralny, w Kraśniku powstanie radio, a w Krasnobrodzie - festiwal latawców.

Na trasie przejazdu znajdą się też Kock, Szczebrzeszyn, Józefów, Biłgoraj, Tyszowce i Lublin. - Dobór miast i miasteczek nie jest przypadkowy. We wszystkich rozgrywała się akcja opowiadań Singera. Nadal można tam odczuć żydowską obecność w obiektach i pamięci ludzi, ale ona zanika - przyznaje Witold Dąbrowski, zastępca dyrektora Ośrodka "Brama Grodzka-Teatr NN". W V Międzynarodowym Festiwalu Śladami Singera wezmą udział artyści z całego świata.

Wśród nich muzyk z Senegalu, instrumentalista z Łotwy i tancerki z Izraela. Każdy będzie prowadził warsztaty dla lokalnych społeczności, których efektem będą spektakle połączone z degustacją humusu. Festiwal promujący twórczość noblisty, autora m.in. "Sztukmistrza z Lublina", powstaje we współpracy z domami i centrami kultury, a dofinansowuje go ministerstwo kultury.

Czytaj także: Legendarna "Wiera Gran" w Teatrze Kamienica


Podczas imprezy budowana jest też baza tzw. historii mówionej, w której zbierane są relacje ludzi żyjących przed wojną. - Niektórzy z nich nigdy nikomu nie opowiedzieli o swoich doświadczeniach - podkreśla Dąbrowski. Autobus z artystami wyruszy sprzed Bramy Grodzkiej w czwartek o godz. 11.

Piotr Nowak (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A dlaczego to artyści nie przyjadą do Goraju ? Czyżby wstydzili się ukazać obraz wspólnoty żydowskiej narysowany przez Singiera w kultowej powieści "'Szatan z Goraju".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.