Facebook Google+ Twitter

V Zderzenia poetyckie Sosnowiec vs. Kraków

W piątek, 20 marca o godzinie 18, po raz piąty w Sosnowcu odbędą się Zderzenia poetyckie. Tym razem do Sosnowca zawitają poeci z Krakowa, a sekundować słownym pojedynkom będzie Dawid Jung.

plakat promujący V zderzenia poetyckie Kraków : Sosnowiec / Fot. UM plakatWydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu oraz tamtejsza Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na V Zderzenia poetyckie Sosnowiec kontra Kraków, które odbędą się 20 marca 2009 o godz. 18 w Piwnicy Pod Spodem w Sosnowcu na ulicy Mościckiego 14 (wejście od podwórza).

V Zderzenia poetyckie można określić jako „zderzenie”, mniej pojedynek, między poetami z dwóch zupełnie różnych miast - robotniczego Sosnowca i elitarnego Krakowa!

Będzie to tym bardziej pasjonujące spotkanie, gdy zobaczymy kogo zaproszono z Krakowa – Adama Wiedemanna i Jolantę Stefko – dwoje uznanych w kraju i zagranicą poetów, laureatów nagrody Kościelskich. Warto zaznaczyć, że tę prestiżową nagrodę w przeszłości otrzymali tacy mistrzowie jak Zbigniew Herbert (1963), Stanisław Barańczak (1972) czy Wisława Szymborska (1992)!

Poza tym na Zderzeniach usłyszymy wiersze młodych poetów związanych ze środowiskiem krakowskich bardów - Małgorzatę Lebdę i Jakuba Niklasińskiego! Tym razem poezja miejscowych twórców „zmaterializuje się” w osobach Marka Przybyły, Patryka Filipowicza i Dawida Markiewicza. Zapowiada się, więc ciekawe „zderzenie” również pokoleniowo, bo aż czworo poetów to roczniki '80!

Sosnowiec aspiruje do miana stolicy Zagłębia Dąbrowskiego, jednego z najważniejszych miast w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Silesia – stąd też ważne miejsce na regionalnej, ale i ogólnopolskiej scenie literackiej chcą zająć Zderzenia poetyckie. Impreza nabiera rozpędu – w lutym 2008 roku z poetami z Sosnowca zmierzyli się poeci z Tarnowskich Gór, potem przyjeżdżali kolejno łodzianie, gdańszczanie i warszawiacy. Po administracyjnej czas na kulturalną stolicę Polski!

Impreza jest żywiołowa i nieprzewidywalna jak autorzy, których można za każdym razem na niej zobaczyć, warto się wybrać choćby z ciekawości. Przemiła pomysłodawczyni – Edyta Antoniak zapewnia, że Zderzenia poetyckie to impreza dla wszystkich, którzy kochają lub chcą pokochać poezję i sztukę w ogóle. Nie trzeba być znawcą literatury, by dobrze się na Zderzeniach poczuć, poeci z Parnasu schodzą do ludu i promują czytelnictwo...

Oprawę muzyczną zapewnia tym razem Jakub Jakubowski z „Dobrych Duchów”, a plastyczne interpretacje wierszy zaprezentują uczniowie Szkoły Rysunku „Wytwornia” Miry Kostyły. Wstęp wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.