Facebook Google+ Twitter

Vaclav Klaus: Decyzja ws. traktatu zależy od zmian w tym dokumencie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-09 13:39

Czeski prezydent powtórzył, że od zmian w traktacie lizbońskim uzależnia swój podpis pod dokumentem. Vaclav Klaus powiedział w Pradze, po spotkaniu z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem, że chce wyłączenia Czech z zastosowania Karty Praw Podstawowych.

Gwarantuje ona prawa obywatelskie, socjalne, gospodarcze i związkowe Europejczyków. Dzisiejsza "Rzeczpospolita" napisała, że czeski prezydent chce zabezpieczyć się przed ewentualnym roszczeniami majątkowymi w Sudetach, skąd wysiedlono Niemców.

Vaclav Klaus powiedział, że chce, by Czechy skorzystały z tych samych wyłączeń co Polska i Wielka Brytania. To jedyne kraje Unii, które jeszcze podczas negocjacji dotyczących traktatu nie zgodziły się na bezwarunkowe zastosowanie Karty Praw Podstawowych, dołączonej do dokumentu z Lizbony.

Polska zrobiła to ze względów społecznych i obyczajowych, bo obawiała się, że zostanie zmuszona w przyszłości na przykład do uznania małżeństw homoseksualnych. Natomiast Wielka Brytania poprosiła, by karta nie obowiązywała ze względów socjalnych i związkowych. Teraz, jeśli żądania prezydenta Klausa zostaną spełnione, do Polski i Wielkiej Brytanii dołączą także Czechy. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego powiedział po spotkaniu, że będzie szukał możliwych rozwiązań.

Jerzy Buzek ma rozmawiać na ten temat jutro z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz Fredrikiem Reinfeldtem, premierem Szwecji, kierującej teraz pracami Unii. Żadne zmiany w traktacie nie są jednak możliwe, bo trzeba byłoby powtórzyć proces ratyfikacji dokumentu. Skończy się zatem zapewne na osobnej deklaracji w tej sprawie. Podobne rozwiązania zastosowano w przypadku gwarancji dla Irlandii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.