Facebook Google+ Twitter

Vaclav Klaus dokonał zaprzysiężenia nowego rządu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-08 17:01

Prezydent Czech Vaclav Klaus dokonał w Pradze zaprzysiężenia nowego rządu ekspertów premiera Jana Fischera. 16-osobowy gabinet, który powstał w wyniku umowy ugrupowań parlamentarnych, zastąpi odwołany w marcu liberalno-prawicowy rząd premiera Mirka Topolanka do przedterminowych wyborów w październiku.

Jan Fischer, dotychczas przewodniczący Czeskiego Biura Statystyki, zapowiedział, że nie będzie ulegał naciskom polityków. Jego bezpartyjny rząd fachowców będzie działał do przedterminowych wyborów, które odbędą się 9 i 10 października. Podstawowym zadaniem rządu ma być walka z kryzysem. Program cięć budżetowych zostanie przedstawiony do końca września.

W składzie 16-osobowego rządu znaleźli się kandydaci ustępującego centroprawicowego gabinetu Mirka Topolanka i opozycyjnej socjaldemokracji Jirzego Paroubka. Lewica obsadziła między innymi resorty spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych oraz przemysłu i handlu. Szefem MSZ-u jest Jan Kohiout, ministrem do spraw europejskich Stefan Fulle, a ministrem obrony Martin Bartak. Jan Fischer zapowiedział, ze w pierwszą zagraniczną podróż wyleci maju do Brukseli.

Zmiana czeskiego rządu odbywa się w połowie czeskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Rząd premiera Topolanka otrzymał wotum nieufności 16 marca z inicjatywy opozycyjnej lewicy. Media podkreślają, że prezydent Vaclav Klaus złamał wieloletnią tradycję i nie zaprosił członków ustępującego gabinetu do swojej siedziby na Praskim Zamku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.