Facebook Google+ Twitter

Vaclav Klaus z małżonką w Krakowie

Wizyta na Wawelu, koncert "Zelowskich Dzwonków" z Zelowa (woj. łódzkie) czy spotkanie z czeską mniejszością - tak w skrócie wyglądała wizyta Vaclava Klausa wraz z małżonką w grodzie Kraka.

Z lewej Livia Klaus, jej mąż oraz Jan Sechter - ambasador Republiki Czeskiej w Polsce / Fot. Piotr DrabikPrezydent Republiki Czeskiej, Vaclav Klaus, wraz z małżonką odwiedził Kraków. A ich kilkugodzinna wizyta rozpoczęła się od spaceru po Rynku Głównym, zwiedzania Sukiennic czy Bazyliki Mariackiej oraz rozmów z mieszkańcami grodu Kraka. Prezydencka para skusiła się nawet na sfotografowanie się z młodym małżeństwem, krótko po ślubie. Następnie Vaclav i Livia Klausowie udali się na Wawel, gdzie zwiedzali katedrę oraz złożyli kwiaty na sarkofagu prezydenta Kaczyńskiego i jego żony. Tuż po tej krótkiej wizycie na wzgórzu królewskim, wzięli udział w wyjątkowym spotkaniu z mniejszością czeską w Międzynarodowym Centrum Kultury (MCK).

Vaclav Klaus w Krakowie / Fot. Piotr DrabikJego ważnym punktem był występ młodzieżowego zespołu "Zelowskie Dzwonki" z Zelowa (woj. łódzkie), który jako jedyny w kraju gra na dzwonkach ręcznych. W tej właśnie miejscowości mieszka na co dzień mniejszość czeska - to największe skupisko naszych południowych sąsiadów w środkowej Polsce (ok. 600 przedstawicieli). Grupa wykonała kilka kościelnych pieśni oraz "Jožina z bažin" w wersji dzwonkowych melodii. Po entuzjastycznym przyjęciu koncertu, Vaclav Klaus, nie ukrywał wzruszenia i pochwały dla talentów młodych muzyków. Dziękował również przy okazji mniejszości czeskiej za kultywowanie tradycji i języka. Wizyta pary prezydenckiej w MCK zakończyła się zwiedzaniem eksponatów zgromadzonych przez ten ośrodek kulturalny.

Czeska para prezydencka dziękująca zespołowi muzycznemu / Fot. Piotr DrabikWizyta Vaclava i Livi Klausów w Polsce miała charakter pożegnalny - w styczniu 2013 r. w Czechach odbędą się pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie, a obecna głowa państwa nie może się ubiegać o przedłużenie swojego mandatu. Vaclav Klaus nie ukrywał, że nasz kraj odwiedzał najczęściej podczas swoich wszystkich podróży zagranicznych oraz że zajmuje szczególne miejsce w jego życiu. W czeskim stylu prezydent odpowiedział dziennikarzom również na prośbę o komentarz ws. tegorocznej pokojowej nagrody Nobla. "Muszę powiedzieć, że byłem naprawdę zdziwiony. Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę, początkowo myślałem, że to żart" - podkreślał w Krakowie.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.