Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19752 miejsce

Vademecum podróżnego

Jak dojechać do celu wygodnie i tanio? Czym najszybciej? Gdzie warto wydać trochę więcej, a gdzie nie należy przepłacać? Poniższa lista alternatywnych połączeń międzymiastowych z pewnością pomoże w wyborze najdogodniejszego pociągu.

 / Fot. Jacek KurekWarszawa - Kraków

Połączenia w tej relacji są zmonopolizowane przez szybkie pociągi spółki PKP InterCity. Istnieje co prawda kilka pociągów pośpiesznych z Warszawy do Krakowa, jednak trasa przez Radom i Kielce jest bardzo zaniedbana, co negatywnie wpływa zarówno na komfort podróży, jak i na czas przejazdu.

Praktycznie każdy pociąg ekspresowy oraz InterCity, jadący z Warszawy Centralnej do Krakowa Głównego, pokonuje tę trasę w 2 godziny i 45 minut. Od godziny 6.05 do 20.05, pociągi odjeżdżają ze stolicy co godzinę. W kierunku przeciwnym istnieje taki sam rytm odjazdów. Wyjątkiem są soboty i niedziele - część pociągów w te dni nie kursuje, co w niektórych przypadkach powoduje rytm dwugodzinny.

Najbardziej komfortowe połączenia InterCity odjeżdżają kolejno z Warszawy Centralnej w następujących godzinach: 7.05 (IC Kościuszko, posiada dodatkowo przedziały menedżerskie w wagonie pierwszej klasy), 9.05 (IC Mickiewicz), 10.05 (IC Kaszub, w niedziele wyjątkowo IC Rejtan, oba posiadają przedziały menedżerskie), 12.05 (IC Norwid), 16.05 (IC Krakus, posiada przedziały menedżerskie oraz wagony bezprzedziałowe), 20.05 (IC Lajkonik). W niedziele pociągi IC Kościuszko i IC Mickiewicz nie kursują. Bilet 2 klasy kosztuje 96 zł, 1 klasy - 132 zł. Wykupienie miejscówki w przedziale menedżerskim (4 miejsca w przedziale + przestronny stolik np. na laptopa) kosztuje dodatkowo 80 zł.

Pociągi ekspresowe są uzupełnieniem oferty szybkich połączeń na tej trasie. Posiadają nieco niższy standard wagonów, nie ma w nich przedziałów menedżerskich, klimatyzacji i poczęstunku w cenie biletu. Bilet 2 klasy to wydatek 81 zł, 1 klasy - 117 zł. Szczególnie nie polecam pociągu, który odjeżdża z Warszawy C-nej o godzinie 14.05 - jest to ekspres Małopolska z wyjątkowo zaniżonym standardem - m.in. przedziały 8-miejscowe w 2 klasie. Z Krakowa Głównego do Warszawy odjeżdża on o godzinie 12.00.

Warszawa - Katowice

Połączenia na tej trasie odbywają się na podobnej zasadzie - spora część pociągów to składy ekspresowe, InterCity oraz międzynarodowe EuroCity, które jadą znacznie szybciej niż pociągi pośpieszne. Czas podróży pociągami EuroCity w większości z nich to 2 godziny i 40 minut.

Najwygodniejsze pociągi ze stolicy na Śląsk odjeżdżają z Dworca Centralnego w następujących godzinach: 16.10 (IC Ondraszek, do Bielska-Białej jedzie przez Sosnowiec, Katowice, Tychy. Posiada przedziały menedżerskie oraz wagony bezprzedziałowe) i 18.10 (IC Górnik, do Gliwic - przez Sosnowiec, Katowice, Zabrze. Również posiada przedziały menedżerskie i bezprzedziałówki). Niestety, pociągi InterCity, odjeżdżające o godzinach: 8.10 (IC Wysocki) i 14.10 (IC Korfanty) nie zapewniają wysokiego komfortu podróży, zatem ich cena niestety nie jest adekwatna do jakości usług. Oprócz tego z Warszawy odjeżdża wygodny pociąg ekspresowy Beskidy o godzinie 10.10. Pozostałe ekspresy zapewniają niższy standard podróży. Cena biletu 2 klasy w InterCity do Katowic to 96 zł, 1 klasy - 132 zł. Do Bielska-Białej trzeba zapłacić tylko 1 zł więcej. Cena biletu 2 klasy w ekspresie to 81 zł, w 1 klasie trzeba zapłacić 117 zł.

Warszawa - Gdańsk

Pociąg InterCity z Warszawy Centralnej do Gdańska Głównego jedzie od 4 godzin i 3 minut do 4 godzin i 19 minut, w zależności od konkretnego składu. Odjazdy z Warszawy kolejno w godzinach: 6.50 (IC Neptun), 8.50 (IC Lajkonik), 16.50 (IC Kaszub, jako jedyny posiada przedziały menedżerskie, a jednocześnie jedzie najkrócej - 4 godziny i 3 minuty) oraz 18.50 (IC Norwid). Wszystkie pociągi zatrzymują się również w Gdańsku Wrzeszczu, Gdańsku Oliwie, Sopocie i Gdyni Głównej. Najbardziej zadbany ekspres na tej trasie odjeżdża ze stolicy o godzinie 12.50 - jest to ekspres Sawa i jedzie do Gdańska 4 godziny i 24 minuty. Pozostałe ekspresy nie cieszą się dużą wygodą. 2 klasa w IC kosztuje 97 zł, 1 klasa - 133 zł. Wszystkie wymienione wyżej pociągi - oprócz IC Neptun (o godz. 6.50) - jadą początkowo z Krakowa. Cena ekspresu w 2 klasie to 82 zł, w 1 klasie - 118 zł.

Warszawa - Wrocław

Trasę ze stolicy do Wrocławia pociąg typu InterCity pokonuje w ponad 5 godzin. Odjazdy z Warszawy Centralnej kolejno w godzinach: 6.25 (IC Odra), 8.25 (IC Panorama), 16.15 (IC Fredro), 18.25 (IC Ślęża). Wszystkie te pociągi posiadają zadbane wagony (cześć z nich jest bezprzedziałowa), a w przedziałach 1 klasy są przedziały menedżerskie. Cena w "dwójce" to 103 zł, w "jedynce" - 138 zł (bilety w IC Panorama oraz IC Ślęża są o 7 zł tańsze w obu klasach). Dodatkowym udogodnieniem dla pasażerów są także postoje na dworcu Wrocław Mikołajów. Ekspres Słowacki, który jest nieco tańszym rozwiązaniem na podróż do Wrocławia (2 klasa - 88 zł, 1 klasa - 123 zł.) odjeżdża ze stolicy o godzinie 14.25.

Uwaga! Wszystkie wymienione wyżej pociągi do Wrocławia zatrzymują się także na stacji Poznań Główny. Cena 2 klasy IC do Poznania to 96 zł, 1 klasy - 132 zł.

Nad morze lub w góry

Mimo zakończonych wakacji nadal można dojechać wygodnym pociągiem nad Bałtyk oraz w góry. Do 30 września kursuje do Świnoujścia (przez Szczecin i Międzyzdroje) pociąg ekspresowy Mewa. Odjeżdża z Warszawy Centralnej o godzinie 13.25, w Międzyzdrojach melduje się o 20.46, w Świnoujściu o 21.02. Cena biletu 2 klasy - 97 zł, 1 klasy - 131 zł. Do Krynicy Górskiej dojedziemy ekspresem Ernest Malinowski - odjeżdża on z Warszawy w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 6.05, do Krynicy dojeżdża o 13.13. Zatrzymuje się także w Rytrze, Piwnicznej Zdroju, Żegiestowie Zdroju i Muszynie. 2 klasa do Krynicy - 88 zł, 1 klasa - 123 zł. Do Zakopanego dojedziemy ekspresami Tatry oraz Witkacy. Pierwszy odjeżdża z Warszawy o godz. 8.05 codziennie, do końca września, a od października - w soboty i niedziele. Drugi, Witkacy, odjeżdża ze stolicy o godzinie 15.05. Podróż do Zakopanego tymi pociągami trwa około 6 godzin. Cena biletu 2. klasy to 84 zł, 1. klasy - 121 zł.

Za granicę

PKP InterCity oferuje również ciekawe pociągi do Niemiec, Czech i Austrii. Codziennie, z Warszawy do Berlina, kolejno w godzinach: 7.25, 11.25 i 16.25 odjeżdżają luksusowe składy Berlin-Warszawa-Express. Cena globalna w 2 klasie to wydatek 149,37 zł, w 1 klasie - 225,97 zł. Oprócz tego, pociągiem EuroNight Jan Kiepura, w komfortowych warunkach można dojechać do Frankfurtu nad Menem, Hannoveru, Bielefeld, Dortmundu i Essen. W składzie są nowoczesne wagony sypialne, z miejscami do leżenia oraz sliperetka i wagon restauracyjny. Ceny są bardzo zróżnicowane - bilet promocyjny SparNight na podróż w sliperetce kosztuje 111,07 zł, zaś na przykład przejazd bez ulg w dwuosobowym przedziale wagonu sypialnego to wydatek 670,25 zł.

Do Pragi i Wiednia dojedziemy pociągami EuroCity. EC Polonia odjeżdża z Warszawy o godzinie 6.00, EC Sobieski - o 12.00. Po blisko 7,5-godzinnej podróży oba pociągi dojeżdżają do stolicy Austrii. Bilety to koszt ponad 200 zł. Do stolicy Czech - Pragi, o godzinie 7.10 odjeżdża z Warszawy pociąg EC Praha. Ceny biletów także oscylują w granicach ponad 200 zł. W Pradze skład melduje się po prawie 9 godzinach jazdy.

Ciekawe promocje spółki PKP InterCity

Bilet weekendowy - pozwala na dowolną ilość przejazdów pociągami Tanich Linii Kolejowych, ekspresowymi i InterCity od piątku, od godziny 18.00, do niedzieli, do godziny 24.00. Cena takiego biletu na 2 klasę to wydatek 99 zł, na 1 klasę - 149 zł.

Last Minute to oferta dla osób, które planują wygodną i tanią podróż na krótkiej trasie. Przykładowe pociągi, objęte tą promocją to ekspres Mewa (tylko na odcinku Szczecin - Świnoujście), ekspres Ernest Malinowski (tylko na odcinku Kraków - Krynica), ekspres Tatry (na odcinku Kraków - Zakopane). Cena to zaledwie 11 zł.

Rodzina z PKP InterCity to z kolei oferta przeznaczona dla osób podróżujących z dzieckiem do lat 16. Może z niej skorzystać od dwóch do pięciu osób, otrzymując ulgę w wysokości 33 procent. Jeśli dziecko posiada uprawnienia do ulgi ustawowej - otrzymuje zniżkę 37 procent.

Szczegóły i inne promocje dostępne są na stronie http://www.intercity.pl/5

Życzę przyjemnej podróży!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

+ za zbiór pożytecznych informacji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm. To prawda, zapomniało mi się całkiem o wschodzie. W końcu PKP IC od nie tak strasznie dawna uruchamia lepsze składy do Rosji. Co się odwlecze, to nie uciecze ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(...)granicy wschodniej, gdzie kursują takie (...) - za wiele słów ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widze że zawiązuje sie kącik miłośników kolei, do którego chętnie dołącze. Ciekawy tekst, tylko autor zapomniał chyba o granicy wschodniej, gdzie jest kursują takie pociągi jak "Ost-West" i "Polonez" (ten na spółkę z przewozami regionalnymi) do Moskwy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie nie jesteście sami w pasji kolejarskiej. Ja jako syn maszynisty pasjonuję soę zarówno starą jak i nowoczesną koleją, z nacikiem na tą drugą :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

= ;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

polecam polski oddział forum skycrapercity

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Emenefix: Bardzo chętnie, choć właśnie mnie bardziej fascynuje kolej współczesna i jej rozwój :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety to prawda, że Łódź nie posiada zbyt dużej siatki połączeń dalekobieżnych. Póki co kładzie się nacisk na unowocześnienie trasy Łódź - Warszawa. Jeśli chodzi o połączenie do Zakopanego to jedyne co znalazłem z jak najmniejszą ilością przesiadek:
Łódź Fabr. 18:05 >> Warszawa Zach. 20:46
Warszawa Zach. 21:50 >> Zakopane 7:32
Czas podróży: 13h 27 min. czyli jedna wielka porażka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może nawiążemy współpracę. Też należę do pasjonatów kolei. Tyle, że nie współczesnej :D:D:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.