Valentino Rossi mistrzem świata Moto GP!

Valentino Rossi obronił tytuł mistrza świata motocyklistów w klasie Moto GP. Włoch ukończył dzisiejszy wyścig tuż przed Jorge Lorenzo i na 1 wyścig przed końcem sezonu ma już gwarantującą mu tytuł przewagę punktową nad Hiszpanem.

Valentino Rossi z teamu Fiat Yamaha. / Fot. EPA/AHMAD YUSNIPrzedostatni wyścig sezonu 2009 odbył się w Malezji na torze Sepang. Rossi miał przed tym weekendem 38 punktów przewagi. Wystarczyło zatem aby dziś dojechał do mety na minimum 5. miejscu, aby zapewnił sobie tytuł.

Wczoraj Vale uczynił duży krok do osiągnięcia zamierzonego celu - wygrał kwalifikacje do wyścigu. Tuż za nim uplasował się Jorge Lorenzo - jedyny rywal Rossiego do tytułu. Dalsze miejsca zajęli Pedrosa i Stoner więc na czele stawki mieliśmy czwórkę zawodników, który zdominowali tegoroczny sezon.

Wyścig Moto GP został przełożony z powodu fatalnych warunków pogodowych nad torem Sepang. Podobnie jak w tegorocznym wyścigu Formuły 1 w Malezji szalała burza. Zawody udało się jednak rozegrać po kilku godzinach zwłoki.

Dzisiejsza rywalizacja była bardzo ciekawa. Stawka wymieszała się po starcie. Lorenzo wyprzedził Rossiego ale obaj spadli na dalsze pozycje, przez pierwsze okrążenia musieli odrabiać straty.

W wyścigu oglądaliśmy dominację jednego zawodnika - Caseya Stonera. Australijczyk, który wygrał również poprzedni wyścig w Australii, osiągnął znaczną przewagę nad pozostałymi rywalami. Na 8 okrążeń przed końcem było to aż 20 sekund. Przewagę tę miał nad Danelem Pedrosą, który od początku wyścigu jechał na 2. miejscu.

Dominację wielkiej czwórki - Stoner, Pedrosa, Rossi i Lorenzo zakłócał przez kilkanaście okrążeń Andrea Divicioso, który jechał jako trzeci. Niestety na 5 kółek przed końcem wypadł z trasy. Fakt ten dał miejsce na podium Valentino Rossiemu. Tuż za nim przyjechał Jorge Lorenzo, nie był on jednak w stanie przeprowadzić ataku na swojego rywala w walce o mistrzostwo świata.

Rossi stanął po raz 163 w swojej karierze na podium, ale ważniejsze jest to, że Włoch był przed Jorge Lorenzo. Zapewnił sobie tym samym, na jeden wyścig przed końcem, obronę tytułu mistrza świata. Jest to 7 mistrzostwo świata w karierze "The Doctora" w najwyższej klasie.

Ostatnie zawody odbędą się w Valencii za 2 tygodnie.