Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2497 miejsce

Van Rompuy: O kryzysie rozmawiać powinno 17 krajów. Tusk myśli inaczej

Herman van Rompuy zaproponował, by w szczytach, na których będą poruszane sprawy związane z kryzysem euro i mechanizmami ratunkowymi, uczestniczyło 17 krajów. Pozostałe byłyby zapraszane na spotkania związane z przyszłością euro i wdrażaniem paktu fiskalnego.

"To, co związane z kryzysem i mechanizmami kryzysu - tylko dla "17". A to, co dotyczy przyszłości euro i wdrażania paktu fiskalnego - byłoby omawiane na szczytach "17" plus państwa spoza strefy" - taką propozycję w sprawie paktu fiskalnego przedłożył na zakończonym właśnie spotkaniu z premierem Tuskiem przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, dowiedział się PAP ze źródła z otoczenia polityka.

Spór Polski z Francją o szczyty eurozony


Polska od początku negocjacji walczy o to, by kraje spoza strefy euro mogły - jako obserwatorzy bez prawa głosu - uczestniczyć we wszystkich posiedzeniach szczytów euro i eurogrupy, czyli nie byłyby pomijane w rozmowach i miały wpływ na procesy decyzyjne. Na to dotąd nie zgadzała się przede wszystkim Francja. Kwestia udziału państw spoza euro w szczytach państw strefy pozostaje główną, nierozwiązaną dotychczas sprawą w negocjacjach nowego traktatu międzynarodowego (paktu fiskalnego). Ma on wzmocnić dyscyplinę budżetową państw euro, zapobiegając powtórce kryzysu zadłużenia w przyszłości.

Komisja Europejska popiera Polskę


Tusk i Van Rompuy spotkali się tuż przed szczytem 27 przywódców państw UE, który właśnie rozpoczyna się w Brukseli. Przed szczytem obronę praw krajów spoza strefy euro do udziału w jej szczytach zapowiadała Komisja Europejska.
- Będziemy bronić otwartości i spójności Unii liczącej 27 członków. Będziemy wspierać stanowisko państw, które nie są jeszcze członkami strefy euro. Muszą być zapraszane na szczyty euro - zapowiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.