Vancouver 2010: Podsumowanie dnia czternastego

Piękna walka polskich panczenistek i awans do najlepszej czwórki - to wydarzenie, o którym kibice zapewne będą długo wspominać. Kibice w Vancouver czekają już na finał zmagań hokejowych, w który spotkają się ekipy...

/ Fot. LARRY W. SMITH /PAPWydarzenie dnia: USA - Kanada w finale hokeja!

Jako pierwsi na lodowisku pojawiły się ekipy USA i Finlandii. Już pierwsza tercja rozstrzygnęła kto zagra o złoty medal. Pierwsze dwadzieścia minut reprezentanci Stanów Zjednoczonych wygrali 6:0! Dwie bramki zdobył Patrick Kane i był jednym z kilku zawodników, którzy zapisali na swoim koncie dwa punkty. Reprezentanci "Suomi" zdobyli w tym meczu jedną bramkę, w 55. minucie. Mecz zakończył się rezultatem 6:1 i dał Amerykanom przepustkę do finału...

Ich rywalem będą zawodnicy gospodarzy. Reprezentanci "Klonowego Liścia" w półfinałowym spotkaniu pokonali Słowaków. Po dwóch tercjach było 3:0 i wydawało się, że będzie podobnie jak w spotkaniu USA - Finlandia, czyli "gładko". Słowacy jednak nie odpuścili. W 52. minucie bramkę zdobył Lubomir Visnovsky, a cztery minuty później było już tylko 3:2 dla faworytów po golu Michala Handzusa. Do końca meczu nie padła już żadna bramka i z awansu do finału mogli się cieszyć gospodarze i ich kibice.

Finał będzie tym samym rewanżem za IO w Salt Lake City, kiedy Amerykanie na własnej ziemi musieli uznać wyższość Kanadyjczyków. Przypomnę tylko, że obie drużyny spotkały się już w Vancouver. W spotkaniu fazy grupowej USA wygrało 5:3.

Niespodzianka dnia: Awans polskich panczenistek do półfinału

Fantastycznie spisały się polskie łyżwiarki szybkie, które w ćwierćfinale rywalizacji drużynowej okazały się lepsze od Rosjanek i awansowały do najlepszej czwórki. Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska będą walczyć więc o medale! Ich rywalkami w pojedynku o finał będą Japonki, które uzyskały czas lepszy o 0,01 sekundy! Szansa na awans do finału jest więc ogromna! W drugim półfinale spotkają się Niemki i Amerykanki.

Rozczarowanie dnia: Porażka kanadyjskich curlerek w finale

Spotkanie pomiędzy Kanadą i Szwecją miało rozstrzygnąć, kto zdobędzie tytuł olimpijski. Mecz nie miał zdecydowanego faworyta. Obie drużyny przed czterema laty a IO w Turynie również stały na podium. Lepsze okazały się obrończynie tytułu, czyli Szwedki. Reprezentantki "Trzech Koron" były już w niezłych opałach. Po dziewiątym endzie przegrywały dwoma punktami. Wtedy swój kunszt pokazała Anette Norberg i doprowadziła do dogrywki. W niej o wszystkim decydował ostatni kamień najeżacy do Kanady. Skip ekipy "Klonowego Liścia" nie zdołała jednak rozstrzygnąć spotkania na swoją korzyść i ze złota ponownie cieszyły się Szwedki.

Brązowy medal zdobyły Chinki, które w meczu o trzecie miejsce pokonały Szwajcarki. Rywalizacja rozstrzygnęła się w ósmym endzie, który faworytki wygrały 4:0. W efekcie cały mecz zakończył się wynikiem 12:6.