43452 miejsce

Vancouver 2010: Podsumowanie dnia trzynastego

Kolejny dzień IO przypomniał nam w jak świetnej formie jest Justyna Kowalczyk. Dzięki niej Polki zajęły 6. miejsce w biegu sztafetowym. Dla gospodarzy najważniejszą informacją jest zwycięstwo nad USA w finale hokeja na lodzie kobiet.

Kanadyjskie hokeistki / Fot. ROBERT GHEMENT /PAP/EPAWydarzenie dnia: Kanadyjki najlepsze w turnieju hokeistek

Kanadyjki w meczu finałowym pokonały reprezentantki USA 2:0. Obie bramki padły w pierwszej tercji i autorką obu trafień była 18-letnia Marie-Philip Poulin. Pojedynek mimo wszystko był wyrównany (w strzałach na bramkę 29:28) i Amerykanki do końca walczyły o odwrócenie losów spotkania. Świetnie w bramce gospodyń spisywała się jednak Shannon Szabados, która nie dała się pokonać. Dla Kanady to trzecie olimpijskie złoto z rzędu.

Brązowy medal zdobyły reprezentantki Finlandii, które dopiero po dogrywce pokonały Szwedki. Reprezentantki "Trzech Koron" broniły srebra wywalczonego w Turynie. Nie udał im się tym samym rewanż za MŚ w 2009 roku, na których w meczu o 3. miejsce "Suomi" wygrały 4:1. Tym razem mecz był bardziej wyrównany i o wszystkim decydowała dogrywka. Bohaterką spotkania została Karolina Rantamaki, która w trzeciej minucie dodatkowego czasu gry strzeliła zwycięskiego gola.

Niespodzianka dnia: Dobry występ Polek w sztafecie 4x5 km. Trzecie złoto Bjoergen!

Trzeci złoty medal w Vancouver zdobyła Marit Bjoergen. Norweżka walnie przyczyniła się do sukcesu swojej reprezentacji w sztafecie 4x5 km. Wraz z nią w drużynie biegły Vibeke W. Skofterud, Therese Johaug i Kristin Stoermer Steira. Srebro wywalczyły Niemki (Katrin Zeller, Evi Sachenbacher-Stehle, Miriam Goessner, Claudia Nystad), które straciły jednak aż 24 sekundy. Z półminutową stratą na mecie pojawiła się Aino Kaisa Saarinen, która zapewniła Finkom brązowy medal. Wraz z nią biegły Pirjo Muranen, Virpi Kuitunen i Riitta-Liisa Roponen.

Polki spisały się bardzo dobrze i zakończyły rywalizację na 6. miejscu. Jeszcze w połowie dystansu, czyli po biegu techniką klasyczną były na prowadzeniu po fantastycznym biegu Justyny Kowalczyk. Biegnąca na trzeciej zmianie Paulina Maciuszek spadła jednak na 7. lokatę. Sylwia Jaśkowiec zdołała wyprzedzić jedną rywalkę i dzięki temu nasze dziewczyny uplasowały się na 6. pozycji. Na pierwszej zmianie biegła Kornelia Marek. Tym samym powtórzyły wynik z zeszłorocznych MŚ w Libercu.