Facebook Google+ Twitter

Vancouver: gruziński saneczkarz zmarł po wypadku na torze

Nodar Kumaritashvili, 21-letni gruziński saneczkarz, podczas treningu wypadł z sanek i uderzył w barierkę. W wyniku doznanych obrażeń zmarł.

Do wypadku doszło wczoraj podczas oficjalnego treningu. Przy prędkości 140 km/h zawodnik wypadł z sanek i uderzył w barierkę. Mimo natychmiast podjętej akcji ratunkowej i przetransportowaniu sportowca helikopterem do szpitala, Gruzin zmarł.

- Cała rodzina olimpijska jest dotknięta tą tragedią - powiedział Jacques Rogge, przewodniczący MKOl. To pierwszy wypadek śmiertelny w historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Wypadek 21-letniego Gruzina nie był pierwszym podczas treningowej sesji. Wcześniej kłopoty na torze miał między innymi dwukrotny mistrz olimpijski, Włoch Armin Zoeggler. Także w trakcie środowych treningów zawodniczek doszło do kilku niebezpiecznych sytuacji. Rumuńska saneczkarka Violeta Stramaturaru po upadku straciła na kilka minut przytomność.

W trakcie dzisiejszej (3.00 nad ranem czasu polskiego) ceremonii rozpoczęcia igrzysk pamięć tragicznie zmarłego reprezentanta Gruzji uczczono minutą ciszy. Flagi, olimpijską i kanadyjską, opuszczono do połowy masztów.Źródła:
BBC
Oficjalna strona Vancouver 2010
IAR

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Polska federacja też chyba znała te fakty? Liczyli, że jak ktoś zginie, to nie nasz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie, rok te,u na tym torze wypadek miała jedna z polskich saneczkarek (niestety nie pamiętam na tę chwilę nazwiska). Nabawiła się okropnej kontuzji, pauzowała przez rok.. Mimo tego, nadal nic nie robiono...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tego co podała telewizja ARD to gdy tor projektowano, symulacja komputerowa wykazała, że prędkość max. wyniesie ok 130 km/h, w rzeczywistości jest to 150 km/h... Czyli już od samego początku było wiadomo, że na etapie projektowania bądź wykonania projektu gdzieś był błąd.

Od pierwszych zawodów PŚ wiadomo, że tor jest cholernie szybki i niebezpieczny - i nikt nie pomyślał o zabezpieczeniach?! Aż 12 wypadków w trakcie sesji treningowych przed IO, nawet Zoegler się przewrócił. Ale wg organizatorów i MKOL wszystko jest ok, skróci się trasę (co np. w przypadku bobsleistów już nie jest możliwe), na feralnym odcinku słupy obłożono gąbką i podwyższono bandy. A że zginął sportowiec? Cóż, jego wina... makabra jakaś...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie pierwszy taki przypadek, z tego co wiem, kiedyś zginął tak Polak... (to był PŚ albo MŚ) i to w identyczny sposób. Wnioski trzeba wyciągać. W narciarstwie alpejskim kiedyś niebezpieczne były bramki, zmieniono je, uelastyczniono i już jest w porządku. Na boku stoku postawiono siatki ogradzające. Dlaczego więc na trasie saneczkarskiej nic nie zrobiono?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba pierwszy raz mam ochotę złożyć zawiadomienie w prokuraturze. Choćby kanadyjskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najłatwiej powiedzieć, że zawinił zawodnik, on już się nie obroni. Tymczasem wystarczyłyby siatki ochronne. Moim zdaniem konstruktor toru (który przyznał, że na saneczkarstwie się zupełnie nie zna!) powinien być pociągnięty do odpowiedzialności, podobnie jak oficjele, którzy tor odebrali i uznali, że spełnia on wszelkie kryteria bezpieczeństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Organizatorzy jakby (nieoficjalnie oczywiście) sami przyznali się do błędu, gdyż trasa została skrócona i nie dochodzi już do feralnego 13 zakrętu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obejrzałem film i nie mogę zrozumieć jak można było stwierdzić, że wypadek to wina saneczkarza, a organizatorzy winy nie ponoszą. Kto ma tyle śmiałości w sytuacji, gdy przy samym torze, po którym jedzie się z szybkością 150 km/h, stoją metalowe słupy? Jak można dopuścić do czegoś takiego? Może konstruktor najpierw sam wsiadłby na te kruche saneczki i pomknął w dół?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś strasznie te Igrzyska się zaczynają .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogromna tragedia:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.