Vancouver. Lange i Kuske bobslejowymi mistrzami olimpijskimi!

W konkurencji bobslejowych dwójek złoty medal wywalczyli reprezentanci Niemiec Andre Lange i Kevin Kuske, którzy wyprzedzili rodaków Thomasa Florschuetzera i Richarda Adjei. Brąz zdobyli Rosjanie Aleksander Zubkow i Aleksiej Wojewoda.

Do głównych faworytów w konkurencji bobslejowych dwójek, na piekielnie szybkim torze w Whistler, zaliczane były dwie osady Niemiec. Obrońcy tytułu mistrzów olimpijskich z Turynu André Lange i Kevin Kuske oraz Thomas Florschuetz i Richard Adjei. Sprawa brązowego medalu była sprawą otwartą.

W pierwszym ślizgu najlepszy czas uzyskali Niemcy Thomas Florschuetz i Richard Adjei wyprzedzając swoich rodaków Andre Lange i Kevina Kuske. Trzeci czas pierwszego przejazdu uzyskali zawodnicy gospodarzy, Kanadyjczycy - Lyndon Rush i Lascales Brown.
Reprezentanci Polski Dawid Kupczyk i Marcin Niewiara po dobrym ślizgu zajmowali 15. miejsce ze stratą 0,88 s. do liderów.

Drugi przejazd to bardzo dobra jazda obrońców złotego medalu Andre Lange i Kevina Kuske, którzy odrobili straty z pierwszego ślizgu i wyprzedzili swoich rodaków Florschuetza i Adjei. Na trzecie miejsce wysunęli się Rosjanie Aleksandr Zubkow i Aleksiej Wojewoda. Polacy wypadli słabiej niż w pierwszym przejeździe spadli na 16. miejsce tracąc do liderów już ponad 2 sekundy.

W trzecim przejazdzie najszybszy czas uzyskali Lange z Kuske i byli już bardzo blisko czwartego tytułu mistrzów olimpijskich. Florschuetz i Adjei przegrali trzeci ślizg ze swoimi rodakami i ich strata do liderów wzrosła do już 0,16 s. Trzecie miejsce utrzymali Rosjanie Zubkow i Wojewoda.
Polacy po dobrym przejeździe w trzecim ślizgu zajmowali egzekwo z 13. miejsce z Włochami.

Czwarty ślizg to kolejny bardzo dobra jazda Lange i Kuske, którzy obronili tytuł mistrzowski z igrzysk w Turynie. Srebro przypadło również Niemcom Florschuetzowi i Adjei. Brązowy medal wywalczyli czwarci cztery lata temu Rosjanie Aleksandr Zubkow i Aleksiej Wojewoda.

Reprezentanci Polski Dawid Kupczyk i Marcin Niewiara zaliczyli fatalny przejazd. Ich bobslej bardzo wysoko jechał na kilku zakrętach w lodowej rynnie i mogą mówić o sporym szczęściu, że udało im się ukończyć rywalizacje olimpijską. Ostatecznie zostali sklasyfikowani na 17. miejscu.

Źródło: TVP Sport na żywo.