Facebook Google+ Twitter

Vancouver po raz drugi

W miniony piątek w Vancouver po raz drugi zapłonął olimpijski znicz. Rozpoczęły się X Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie. Polskę reprezentuje 12 zawodników, którzy walczą w trzech dyscyplinach: narciarstwie alpejskim, biegowym i biathlonie.

Katarzyna Rogowiec podczas ślubowania reprezentantów Polski udających się do Vancouver na Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie. / Fot. Bartłomiej Zborowski /PAPTrzy kobiety i dziewięciu mężczyzn reprezentuje Polskę na rozpoczętych w piątek X Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich. Tym razem niepełnosprawni sportowcy walczą tylko w trzech dyscyplinach. Siedem osób startuje w narciarstwie biegowym i biathlonie, a pozostałych pięć w narciarstwie alpejskim. Paraolimpiada potrwa do 21 marca. Nie zakwalifikowali się na nią m.in. nasi hokeiści oraz zawodnicy uprawiający curling na wózkach (gra zespołowa rozgrywana na lodzie polegająca na umieszczaniu ciężkich granitowych kamieni w tzw. domu).

Według obserwatorów polskiego życia sportowego osób niepełnosprawnych nie należy spodziewać się większych sukcesów naszych reprezentantów. Dwukrotna złota medalistka z Turynu, Katarzyna Rogowiec, zajęła dopiero piąte w rozegranym wczoraj biathlonowym biegu na 3 km. Nic nie wskazuje na to, że Polska powtórzy sukces sprzed czterech lat, kiedy to właśnie dzięki medalom Rogowiec zajęliśmy 10 miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Historia zimowych paraolimpiad zaczęła się w roku 1976 w Szwecji. Dłuższy staż mają letnie igrzyska niepełnosprawnych, które datują się od roku 1960. Przygotowaniem naszej reprezentacji zajmuje się powołany w roku 1998 Polski Komitet Paraolimpijski. Od 22 lat wszystkie paraolimpiady przebiegają na tych samych obiektach, na których odbywają się ogólne igrzyska. Zdobywcy medali paraolimpijskich w Polsce traktowani są przez państwo, tak samo, jak ich pełnosprawni koledzy (otrzymują m.in. dożywotnie emerytury).Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Szkoda, że media małą wagę przywiązują do przekazywania informacji z paraolimpiady. W TV można zauważyć tylko krótkie wzmianki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hej Grzegorzu! Widac pobyt w szpitalu żle wplywa na Twoją psychikę. Patrzę, przecieram swoje kaprawe oczęta i, dalibóg!, nie wierze! Podziekowania i gratulacje dla mnie, obok Takiej Sławy jak Jolanta Paczkowska? Kudy mnie boroczkowi?... Zaledwie 6 miejsce. Ale dla mie również to AŻ 6 MIEJSCE! Zatem ja także najpiękniej dziękuje wszystkim ktorzy pracowali na ten mój sukces. Za rok wystapimy razemn w teamie z Grzegorzem (Ukochana Redakcjo proszę przewidzieć w regulamnie dziennikarstwo zespołowe) i wtedy miejsce na "medalowym podium" mamy zagwarantowane! Pyrsk Ludkowie! Adam z Basią

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.