Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Vancouverskie innowacje teatralne

MICHAŁ RADOSZEWSKI
MICHAŁ RADOSZEWSKI
Plakat spektaklu Kabaretu Pod Bańką goszczącego w Kabarecie Starszych Panów
Plakat spektaklu Kabaretu Pod Bańką goszczącego w Kabarecie Starszych Panów Michał Radoszewski
Kanadyjsko–Polskie Stowarzyszenie Artystyczne niestrudzenie prowadzi działalność teatralną, która nie tylko podtrzymuje polskość ale ją także promuje. Na uwagę zasługuje aktywność polonijnych dzieci na rzecz swych kanadyjskich rówieśników.

Teatr Polski w Vancouver wystawiał w lipcu br. własną adaptację sztuki według tekstów legendarnego Kabaretu Starszych Panów. Spektakl nosił tytuł "Piosenka jest dobra na wszystko" i wzbudził duże zainteresowanie wśród miejscowej Polonii. Niestety okres wakacyjny nie pozwolił wszystkim potencjalnym widzom obejżeć to przedstawienie, dlatego postanowiono wznowić spektakl. Niestety, nie sposób było znaleźć kompromisowe rozwiązanie czasowe, które pozwoliło by na przybycie z Polski, gwiazdy spektaklu, Magdaleny Zawadzkiej. Ta przeszkoda zainspirowała animatorów vancouverskiego teatru do zastosowania interesującego w skutkach manewru. Otóż wiedząc, że torontoński Kabaret "Pod Bańką" obchodzi jubileusz dwudziestolecia swego istnienia, zaproszono ich do Vancouver i dokonano amalgamacji dwóch spektakli - spleciono ze sobą pełen podtekstów i klasycznej już subtelności, Kabaret Starszych Panów z polonijną współczesnością Bańki, ich stylem typu "kawa na ławę". Ten innowacyjny melanż, to zewstawienie ze sobą krańcowo przeciwległych odcieni kabaretowej formuły, zaprezentowano widzom w dniach 15, 16, i 17 listopada w Waterfront Theatre.
W spektaklu brali udział: z Vancouver - Patrick Jankowski, Ryszard Kopplinger, Kamila Marczyk, Grzegorz Mostowicz-Gerszt, Feliks Rohraff, oraz z Toronto - Magda Papierz, Wojtek Gawęda i Andrzej Pugacewicz.

W niedzielę 24 listopada w Vancouver Children Hospital, w ramach corocznej akcji harytatywnej na rzecz gromadzenia funduszy dla tej placówki, Teatr Króla Maciusia, stanowiący integralną część Kanadyjsko – Polskiego Stowarzyszenia Artystycznego, wystawił anglojęzyczną prapremierę bajki Jana Brzechwy "Jaś i Małgosia - Jack & Maggie" w tłumaczeniu, adaptacji i reżyserii Julii Siedlanowskiej. W tym przypadku innnowacji było więcej. Po pierwsze był to debiut Julii Siedlanowskiej jako tłumaczki i reżysera przedstawienia (po ukończeniu programu teatralnego w Dauglas College oraz programu aktorstwa w University of Wales). Po drugie, w swojej interpretacji bajki Brzechwy, Julia wprowadziła interesującą puentę. Otóż w finale widowiska okazało się, że Jaś i Małgosia (Jack & Maggie) zostali wystawieni przez wiedźmę i wilka tylko na próbę, aby sprawdzić czy zwabieni podstępem do ich siedziby, oprą się pokusie łasuchowania na słodyczach tam wystawionych. Zakończenie sztuki, jak w każdej bajce, było szczęśliwe dla wszystkich - Mama, Tata, Jaś, Małgosia, Ptaszek, Wilk i Wiedźma, zdrowi i cali żegnali się z widzami w finałowej piosence. Do kompletu innowacji dodać również należy scenografię wykonaną przez Danny Vanderwel. Była ona w formie wielkiej księgi ustawionej pionowo, gdzie wraz z postępem akcji aktorzy przechodzą przez kolejne strony do następnych scen. Całość przedstawienia (ok. 30 min) można oglądać w dokumencie filmowym autorstwa Marka Czumy
W spektaklu udział brali: Jack (Jaś)- Remi Grodecki, Maggie (Małgosia) - Alicja Cichecka, Mama - Aria DeMaris, Tata i Narrator - Jonathan Gagnon, Wiedźma - Julia Siedlanowska, Wilk - Patrick Jankowski, Blue Jay(Niebieski Ptaszek czyli Modrosójka błękitna) - Marek Obajtek. Scenografia - Danny Vanderwel. Kostiumy - Joanna Kopplinger. Opracowanie muzyczne - Aleksandra Grodecka. Kierownik sceny - Bogumiła Siedlanowska. Plakat - Zia Somjee. Tłumaczenie, adaptacja i reżyseria - Julia Siedlanowska.

Jak zwykle zapraszam na fotoreportaż

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto