Facebook Google+ Twitter

Varius Manx - piosenki prosto z serca

Z powodu tragicznego wypadku samochodowego zespół zawiesił działalność, ale czy jego utwory powinny zniknąć z anteny? O pewnych utworach i wykonawcach nie powinno się zapominać. Dlatego chciałam przypomnieć o Varius Manx.

Okładka płyty Varius Manx pt. „Varius Manx Symfonicznie. Tyle siły mam” / Fot. Sopot festiwal 2005. Wychodząc z domu przypadkowo usłyszałam w telewizji piosenkę wykonywaną przez Andrzeja Piasecznego. Był to utwór „Zanim zrozumiesz” zespołu Varius Manx. Stałam w progu pokoju, opierając się o framugę, stałam i słuchałam... Czułam się jakbym w ogóle nie znała tej piosenki i jakby odżyła dla mnie na nowo! Myślę, że z tą piosenką lub fragmentem jej tekstu w jakimś momencie swojego życia mogłaby lub chciałaby się identyfikować każda kobieta/dziewczyna. Takie piosenki są najpiękniejsze. Za jednym tekstem, jedną melodią może kryć się tysiące opowieści/historii. Nie dotyczy to tylko jednej piosenki Varius Manx, ale każdej.

Czas największej świetności zespołu to czas mojego dzieciństwa. Wszystkie największe przeboje i zdobywane przez zespół nagrody mnie niestety ominęły, ponieważ prawdopodobnie biegałam wtedy z piłką po podwórku. Najbardziej popularne single można jeszcze czasem usłyszeć w radiu, stąd też większość młodych ludzi zna kilka piosenek tego zespołu.

Cieszę się, że wtedy podczas festiwalu w Sopocie usłyszałam utwory Varius Manx, ponieważ postanowiłam wtedy sama przypomnieć sobie więcej piosenek. Przesłuchując stopniowo kolejne ich płyty zaczynałam obalać stereotyp na temat tego zespołu, który do tej pory tkwił w mojej głowie. Stereotyp, że Varius Manx to tylko kilka piosenek takich jak „Orła cień” czy „Ruchome piaski”. Dzięki temu poznałam cudowne piosenki, o których istnieniu wcześniej nie miałam pojęcia. Poznałam cudowne i nieprzeciętne melodie, wrażliwe teksty oraz zachwycające głosy trzech doskonałych wokalistek, a nawet wokalisty (na niektórych płytach można usłyszeć Roberta Jansona). Moim zdaniem są to jedne z tych piosenek, które mogą do nas naprawdę dotrzeć oraz, które możemy naprawdę poczuć.

Działalność zespołu została zawieszona z powodu wypadku, w którym najbardziej poszkodowana została wokalistka Monika Kuszyńska. Pomimo tego uważam, że ich piosenki mogą wciąż żyć gdybyśmy tylko my słuchacze tego chcieli. Mam na myśli nie tylko te „najpopularniejsze” utwory, które od czasu do czasu grane są przez stacje radiowe, ale wszystkie. Ci, którzy pamiętają najlepsze czasy zespołu z przyjemnością mogą przypomnieć sobie te wspaniałe piosenki. Natomiast Ci, którzy tak jak ja nie mieli okazji poznać wszystkich tych utworów mogą to w każdej chwili zrobić.

Myślę, że piosenki tego zespołu to doskonała alternatywa dla tego, co serwuje nam obecny rynek muzyczny. Następnym razem zamiast włączać radio, w którym większość granych piosenek posiada proste teksty i banalną muzykę polecam włączyć którąkolwiek z płyt Varius Manx. Szczególnie ostatnią „Varius Manx Symfonicznie. Tyle siły mam” z największymi przebojami zespołu w symfonicznych aranżacjach. Na płycie znajdują się fragmenty z koncertu, który odbył się z udziałem orkiestry smyczkowej. Ja po przesłuchaniu tych piosenek stwierdziłam, że mają one w sobie zawarte uczucia. Pozdrawiam wszystkich słuchaczy dobrej polskiej muzyki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Też pamiętam Wariusów dobra muza....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.09.2009 12:44

Wspaniale, że przypomniałaś ten zespół; szkoda jednak, że rozgłośnie radiowe mają tak krótką pamięć, niestety... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moją najukochańszą piosenką Variusów jest "Memphis" z płyty "The New Shape". Śpiewa ją Robert razem z Edytą Bartosiewicz.
Najlepszą płytą moim zdaniem jest trzecia czyli "Emu". Uwielbiam też "Elf'a". Inne mi się podobają.
Uwielbiam wracać pamięcią do tamtych lat...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.