Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14502 miejsce

Vedic art - sztuka malowania sercem. Warsztaty z dofinansowaniem

Kolory, tak jak zapachy mają na nas wpływ, mogąc kierować naszym nastrojem i samopoczuciem. Te, które lubimy i wybieramy, mogą wiele powiedzieć o nas samych i naszych upodobaniach.

fot. Wikimedia Commons / Fot. Global Good NewsMalarstwo daje nieskrępowaną wolność i pozwala na całkowite i dogłębne wyrażanie siebie bez żadnych konsekwencji i obaw, a w dodatku uczy czegoś najcenniejszego – łatwości podejmowania decyzji i spontanicznego myślenia, co przydaje się również w codziennym życiu. Jedną z form tej twórczej aktywności jest metoda vedic art, stworzona w 1974 roku przez Maharishi Mahesh Yogi, zwanego „joginem Beatlesów” wspólnie z Curtem Kalmanem, malarzem i nauczycielem medytacji transcendentalnej. Vedic Art wywodzi się z tradycji wedyjskiej, ale na nasz grunt przeszczepił ją słynny szwedzki malarz, który otrzymał siedemnaście zasad postępowania od Maharishi Mahes Yogi, tworząc wedle nich metodę medytacji poprzez malowanie i kontakt z kolorem.

plakat promocyjny / Fot. fot.mteriały promocyjne organizatoraChociaż stworzona w 1974 roku metoda szybko zdobyła popularność w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w Skandynawii, u nas ciągle jest mało popularna. Pierwszy kurs vedic artu w Polsce odbył się dopiero w 2005 roku, jednak od tego czasu nieprzerwanie i z powodzeniem jest propagowany przez ludzi, niekoniecznie będących artystami, którym metoda ta daje możliwość rozwoju i twórczego spełnienia, relaksując i uspokajając jednocześnie. Jak grzyby po deszczu powstają ciągle kursy nauczycielskie, wernisaże i galerie artystów, którzy posługują się tą metodą. Coraz więcej osób dostrzega w takim sposobie tworzenia nie tylko przyjemność, ale i terapię. Jedną z nich jest Monika Sobańska, która stara się propagować vedic art razem z innymi formami rozwoju.

- Odkryłam potencjał tej metody, najpierw sama, jako członkini warsztatów, brałam udział w spotkaniach, które teraz sama organizuję. W tym roku nasze miasto dostało dotację na organizację warsztatów, które połączyliśmy z elementami tzw. twardej ścieżki, czyli działaniem nie tylko na umysł, ale także bezpośrednio na ciało np. poprzez taniec i muzykę. Ta bardzo awangardowa i alternatywna jeszcze u nas metoda spotkała się z zainteresowaniem osób czynnie działających na rzecz rozwoju i kultury w naszym mieście, co świadczy o coraz większej otwartości i ciekawości w temacie zdrowego stylu i sposobu życia, a także wszelkich metod terapii i pracy z własnym ciałem i duszą. O sukcesie takiego otwartego podejścia do niekonwencjonalnych sposobów życia, niech świadczy chociażby sukces z jakim rozpropagowano jogę, która stała się obecnie jednym z elementów na trwale wpisujących się do współczesnego stylu życia wielu młodych osób - opowiada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.