Facebook Google+ Twitter

VETO - znajmy miarę

Artykuł antypolityczny, przeciw manipulacjom i pochopności w wyrażaniu sądów.

Słowo „veto” ma w polskiej tradycji politycznej fatalne konotacje. Głosiciel veta jest zazwyczaj kojarzony z pieniaczem i egoistą. Wszelako może być i tak, że z ważkich powodów indywidualny sprzeciw może być wołaniem ostatniej szansy dla społeczności pędzącej ku katastrofie. Dlatego warto prześledzić dwa teksty, które ukazały się ostatnio na łamach Wiadomości24.pl: Moje veto dla prezydenta (z 14 kwietnia) autorstwa BlaQ oraz Jestem przeciw byciu przeciw, czyli veto dla veta (z 15 kwietnia) - mój, popełniony w reakcji na ten pierwszy.

Prezydent – bezmózgi przestępca?

Pierwsze reakcje na artykuł "Moje veto dla prezydenta" / Fot. Wiadomości24.plPierwszy artykuł był dość typową zagrywką z obszaru czarnego PR. W wydźwięku agresywny, prymitywny, oparty na słabych przesłankach - w stylu dzwoniących do "Szkła Kontaktowego" wrogów Kaczyńskiego, którzy na przykład chcą go zastrzelić za "małpę w czerwonym", albo i gorzej. Wyraźnie Autorka miała słaby dzień. Trochę zdziwił mnie (obrazek z lewej) dość gremialny, spontaniczny zachwyt Czytelników nad tekstem, w którym pada stwierdzenie, że Kaczyński to "Człowiek, który najpierw robi, później myśli, a może nie myśli…?" oraz wniosek: "Jest mi przykro, że prezydent nadużywa władzy" (ważka podstawa do sformułowania zarzutu karnego). Co ja na to? pac! minus i komentarz jak na kolejnym obrazku. W komentarzu wyrównałem odrobinę proporcje: przejechałem się po przewodniej sile Mój komentarz w dyskusji (14 kwietnia) / Fot. Wiadomości24.plnarodu, oswojony z dwubiegunowym układem sił w Polsce. Dołożyłem link do artykułu o manipulacji ze strony „Wyborczej”, nawet nie chciało mi się prostować błędu w tym linku. I tak się skończył dla mnie temat. Tak sądziłem.

Poranek pełen zdziwień

Dzień później zajrzałem do jednego z tekstów najczęściej komentowanych, kojarząc, że zabrałem głos w dyskusji. Prześledziłem wypowiedzi i zainspirowałem się raz jeszcze tym samym artykułem, tym bardziej, że nagonka na Kaczyńskiego objęła już radio i telewizję. Tak samo, jak parę dni wcześniej, kiedy niezdarny premier RP nie był łaskaw zgłosić kandydatury Sikorskiego na szefa NATO. Moja inspiracja wzięła się m.in. z faktu, że artykuł - który oceniłem bardzo źle - zebrał już dziewięć plusów! (patrz obrazek) Artykuł BlaQ po 24 godzinach od publikacji - oceny Czytelników / Fot. Wiadomości24.plA że nie lubię jednostronnego znęcania się nad kimkolwiek - no to napisałem na gorąco artykuł, w którym wyraziłem swoje obrzydzenie dla czarnego PR, zmanipulowanych tekstów - i pokazałem, czyniąc ofiarę z Donalda Tuska, jak taki tekst łatwo popełnić. Bezczelnie zaczerpnąłem z oryginału - tekstu Kasi. Warsztatowo - do repertuaru oryginału dołożyłem galerię scen i min (w linkach), co dobrze zobrazowało przekaz. No i otoczyłem Tuska atmosferą alkoholu, nieróbstwa, podejrzanego towarzystwa. Dla smaczku w tagach umieściłem ciąg skojarzeniowy: "manipulacja - Donald Tusk - hipokryzja - PO". Redakcję poinformowałem, że mój tekst jest wredny i złośliwy, i zastrzegłem, że widzę go w dziale "Opinie". Lojalnie poinformowałem Autorkę, że taki tekst się ukazał, dałem znać dyskutantom, ogłosiłem ten fakt należycie w dyskusji nad tekstem "wzorcowym" i poszedłem do teatru. Ani mi do głowy nie przyszło, co się będzie dalej działo! (To znaczy trochę się spodziewałem, ale nie że aż tak:)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

No i tak trzymać. Obowiązkiem każdego Obywatela Polski jest - "wykolejonych" naprowadzać na właściwe tory. A te to: prostota, umiar i - w miarę - elegancja. Jak mnie nerwy poniosą, to z tą ostatnią cechą jest nie najlepiej, za co przepraszam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny minus za powielanie tematu, to staje się nudne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

czytam w odwrotnym kierunku te polemiki, ale tu jeszcze słyszę głos wołającego na puszczy:
"Trzymajmy miarę. "
i popieram +, w przeciwieństwie do oddania głosu na - po ostatnim poście - zbyt przeciągającym całą tę sprawę..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst bardzo mi się podoba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i glanc, jak mawiał szewc Dratewka.
Przy artykule umieszczona została sonda, nie zawierajaca pytania w rodzaju "czy ktos spoza układów", dlatego kropki w kropce stawiac nie będę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwaga, tekst napisany PRZED przeczytaniem "Wywiadu z sobą samą" Katarzyny Blak:
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.